Hlavní navigace

Microsoft opravil desítky zranitelností, některé hackeři už zneužívají

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Chyby, z nich některé jsou dokonce kritické, se týkají systémů Windows, Office, Edge, Internet Exploreru či SQL Serveru.
-ds 10. 11. 2016

Sdílet

Opravu chyb pokrývá 14 aktualizací zabezpečení, tzv. security bulletinů, z čehož jeden je věnovaný přímo Adobe Flash Playeru, který se od verzí Windows 8.1 a 10 aktualizuje skrze Windows Update. Šest bulletinů je hodnoceno jako kritických a osm jako důležitých.

Administrátoři by měli jako první aplikovat MS16-135, který popravuje zranitelnost nultého dne (zero day vulnerability); tu nyní zneužívá skupina hackerů v odborných kruzích známá jako Fancy Bear, APT28 nebo Strontium.

Zranitelnost označená jako CVE-2016-7255 byla veřejně odhalena Googlem již minulý týden, pouhých 10 dní potom, co o ní informoval firmu Microsoft. To způsobilo lehké tření ve vztahu obou společností.

Google dává prodejcům jen sedm dní na opravení chyb nebo alespoň snížení důsledků, pokud se dané zranitelnosti již zneužívají. Microsoft dlouhodobě s touto strategií nesouhlasí a domnívá se, že odhalení detailů o zranitelnosti vystavilo uživatele zvýšenému riziku.

Další z klíčových bulletinů je MS16-132, označený jako kritický. Opravuje několik chyb umožňujících spuštění kódu na vzdáleném systému (RCE) včetně další zranitelnosti nultého dne, kterou, dle Microsoftu, hackeři rovněž využívají.

Zranitelnost se nachází v knihovně fontů Windows a lze jí zneužít skrze speciálně vytvořené fonty, vložené do webových stránek nebo dokumentů. Úspěšné využití chyby umožňuje útočníkům převzít kompletní kontrolu nad systémem, varuje v bulletinu Microsoft.

Zbylé tři kritické bezpečnostní aktualizace jsou v Internet Exploreru a Edge, internetových prohlížečích firmy. Jde o bulletiny MS16-142 a MS16-129. Ačkoli detaily o chybách již unikly na veřejnosti, podle Microsoftu je zatím nikdo nezneužil.

Aktualizace zabezpečení mířená na Office balíček firmy, MS16-133, je označená jako důležitá; opět záplatuje možnosti spuštění kódu na vzdáleném systému. Zranitelnosti lze zneužít pomocí účelně vytvořených dokumentů.

„Protože Office dokumenty převládají ve firemním prostředí, myslím, že by [se adminitrátoři] měli k bulletinu chovat jako ke kritickému, i když je označen jen jako důležitý,“ říká Amol Sarwate, ředitel Vulnerability Labs firmy Qualys k analýze aktualizací.

Správci Microsoft SQL Serveru by zase měli upřednostnit MSL-136 bulletin, který zahrnuje záplaty na RDBMS engine, MDS API, SQL Analysis Services a SQL Server Agenta.

„Zranitelnosti SQL Serveru jsou poměrně vzácné, a ačkoli zde nehrozí útoky spuštěním kódu na vzdáleném systému, útočníci mohou získat zvýšená práva v systému, což jim může umožnit zobrazovat, měnit nebo mazat data či vytvářet nové účty,“ dodává Sarwate.