Hlavní navigace

Microsoft oznámil datum uvedení SQL Server 2012

25. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Microsoft oznámil, že novou generaci svého databázového serveru představí online 7. března.

Na online prezentaci, na které vystoupí viceprezidenti Ted Kummert a Quentin Clark, se široká veřejnost bude moci seznámit nejen s důležitými funkcemi systému SQL Server 2012, ale i s „vizí datové evoluce“.

„Chtěl bych vás uvést do reality - pokud se neúčastníte beta programu ani nemáte k dispozici privátní sestavení nebo verzi release candidate, slibuji vám, že 7. března nebudete mít novou verzi instalovanou,“ napsal odborník v oblasti SQL Aaron Bertrand na svém blogu. „Tyto prezentace berte jako marketingové prostředky, které mají vzbudit váš zájem. V březnu si určitě budete moci z webu Microsoftu stáhnout vydání Express nebo jiné verze z MSDN. Určitě to ale nebude ani 7., ani 8. března.“

SQL Server 2012 bude k dispozici ve třech verzích včetně nové verze BI (business intelligence), která bude obsahovat funkce jako nástroj na vyhledávání dat Power View a služby kvality dat. Microsoft také připravuje rozšířené vydání BI s označením Enterprise, které bude obsahovat možnosti rozšířeného zabezpečení a vysoké dostupnosti a funkci ColumnStore.

Microsoft také připravuje novou licenční politiku. Vydání Enterprise a Standard budou licencována po párech podle počtu jader procesorů. Vydáni Standard bude nabízet i metodu CAL (client access license). Vydání BI bude k dispozici pouze v kombinaci server + CAL.

„SQL Server je dostatečný produkt, pokud vám nevadí plná závislost na Microsoftu,“ prohlásil analytik Curt Monash ze společnosti Monash Research. „Například funkce ColumnStore je do jisté míry omezená, protože ji nelze aktualizovat. Oracle ale takovou funkci vůbec nenabízí.“

cyber23

Problém je také v tom, že SQL Server není možno spustit v jiném operačním systému než Windows, upozornil Monash. Dále uvedl, že podniky využívající Oracle by mohly zvažovat hybridní prostředí a nasadit SQL Server jako doplněk, který by mohl být postupně využíván stále více. To se ale vyplatí pouze v případě, že využívají i jiné produkty Microsoftu. Podobnou konkurenci Oreaclu nabízí i IBM DB2, která navíc není vázána na jeden operační systém.

Monash dopručil, že v naprosté většině případů je vhodná kombinace více produktů, protože každý z databázových serverů má jiné silné a slabé stránky.

Byl pro vás článek přínosný?