Hlavní navigace

Microsoft plánuje koupit Yammer za 20 miliard korun

15. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Kurhan - Fotolia.com
Společnost Microsoft plánuje další investici. Hovoří o tom, že koupí sociální síť Yammer. Cena by se měla podle dostupných informací pohybovat ve výši jedné miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 20,3 miliardy korun.

Tento krok by mohl výrazně posílit všechny softwarové platformy firmy – od komunikace po technologie CRM, které řeší vztahy se zákazníky. Dřívější zprávy z finanční firmy Bloomberg a serveru BusinessInsider hovoří o tom, že by se koupě měla uskutečnit již v pátek. Microsoft ani Yammer zatím ale oficiálně nic nepotvrdily.

Yammer, který byl spuštěn v roce 2008, patří mezi prodejce softwaru a služeb pomáhajících podnikům při vytváření privátní sociální sítě. Ta poskytuje nástroje na ochranu soukromí a bezpečnosti, které se nedají srovnat například s Facebookem. Další nabídky daly Microsoftu také firmy Jive, Huddle a Salesforce.com. Zástupci Yammeru tvrdí, že její softwarové služby používá 85 % firem ze žebříčku Fortune 500.

Koupě Yammeru může dobře zapadnout do mnoha odvětví podnikání společnosti Microsoft. Ten totiž přirozeně hledá cesty, jak zlepšit svoji roli v oblasti sociálních sítí. V květnu například oznámil otevření sociální sítě so.cl všem zájemcům. Prozatím se ale této novince nedostalo příliš velké pozornosti.

Yammer se konkrétně zaměřuje na sociální sítě v rámci podniků. Výhodou je jeho kompatibilita s nástroji komunikační platformy SharePoint od Microsoftu i skutečnost, že se může velmi rychle synchronizovat s dalšími produkty určenými pro komunikaci, Skype a VoIP nevyjímaje. Koupě Yammeru by byla největší investicí Microsoftu od minulého roku. Tehdy firma oznámila, že za 8,5 miliardy dolarů (skoro 42 miliardy korun) koupí Skype.

Provozovatel sociální sítě Yammer hovořil o akvizici s Microsoftem letos na jaře. Dále se ví, že Yammer zakoupil OneDrum – tedy software, který umožňuje uživatelům pracovat s dokumenty sady Microsoft Office současně s dalšími soubory. Yammer navíc v dubnu oznámil, že svoje služby integroval s produktem CRM Dynamics od Microsoftu.

Zároveň se však nezdá se, že by Yammer nutně potřeboval peníze. Nedávno totiž získal investice ve výši 85 milionů dolarů (1,7 miliardy korun) shromážděné prostřednictvím investičního fondu DFJ. Společnost celkem získala již 142 milionů dolarů (necelé 3 miliardy korun). Stát se součástí Microsoftu by ale zcela jistě Yammeru dodalo na síle v konkurenčním boji s většími společnostmi.