Hlavní navigace

Microsoft poodhalil Office 2010, veřejná beta možná již příští týden

Microsoft tvrdě pracuje na nové verzi svého kancelářského balíku Office 2010, podle dostupných informací by se mohla veřejná beta verze určená pro testování objevit už příští týden.
Jáchym Krasek 13. 11. 2009

Sdílet

Steve Ballmer, výkonný ředitel společnosti Microsoft slíbil, že beta verze nového balíku vyjde v měsíci listopadu. Již v červenci však Microsoft vydal první verzi označenou jako „Technologické preview,“ ta však nebyla veřejná, ale pouze pro pozvané testery. Ti využívali nové technologie „Klikni a spusť,“ která umožňuje spuštění balíku doslova za pár minut, přičemž zbytek potřebný pro plné využití funkčnosti balíku se stáhne až během práce s ním, na pozadí.

Zatím je ale nejasné, zda Microsoft použije tuto technologii také pro šíření veřejné beta verze. Nicméně v e-mailu, který Microsoft rozeslal svým testerům, informuje o zastavení provozu technologie „Klikni a spusť“ a také o přípravě zmíněné beta verze. „Začínáme připravovat web Microsoft Connect pro další vydání Office 2010 beta, u kterého nás opět zajímá vaše zpětná vazba,“ stojí v e-mailu, který Computerworld obdržel. „Příští týden obdržíte e-mail s podrobnějšími informacemi,“ píše dále Microsoft. Z toho lze tedy usoudit, že veřejná beta verze, by mohla být k dispozici již příští týden.

Společnost také testerům doporučuje, před odstraněním Technologického preview Office 2010, zálohovat všechna jejich data. Právě odstranění této starší verze, je nutnou podmínkou pro instalaci připravované bety. Zda je pro instalaci beta verze nutné odstranit i starší, finální verze balíku, Microsoft zatím nesdělil.

Zatím ani nebylo potvrzeno přesné datum vydání, mluvčí společnosti pouze doplnil, že vše nasvědčuje vydání v měsíci listopadu a přesné datum prozatím nemůže sdělit, protože jej ještě sám neví. Další, zatím nezodpovězenou otázkou je, zda bude stažení veřejné beta verze zpoplatněno stejně jako u druhé beta verze Office 2007. Uživatelé si mohli vyzkoušet Office 2007 zdarma pomocí webového prohlížeče, nicméně stažení samotné beta verze bylo zpoplatněno částkou 1,5 dolarů.

Microsoft už také testuje online verze svého balíku přezdívanou Office Web Apps, která bude dostupná zdarma a bude obsahovat odlehčené verze programů Word, Excel a PowerPoint. Microsoft tak chce vyrazit do boje proti konkurenčnímu Google Docs a online aplikacím od společnosti ZoHo. Snad tedy již příští týden tedy uvidíme, co Microsoft do nové verze Office připravil.