Hlavní navigace

Microsoft poodhalil operační systém Windows SBS 2011

6. 2. 2011

Sdílet

Nejnovější verze Small Business Serveru má zlepšit mj. vzdálený přístup a proceduru nasazení.

Microsoft uvolnil veřejné preview svého nového integrovaného balíčku určeného pro malé organizace Windows Small Business Server 2011. Jedná se o balíček integrující podnikový software Microsoftu určený ke zjednodušení IT operací v malých firmách a organizacích.

Windows SBS 2011 je postaven na Windows Serveru 2008 release 2 (ten byl vyvíjen společně s Windows 7) a obsahuje programy a služby pro správu e-mailů, kalendářů a sdílení souborů zaměstnanců. Pro IT administrátory nabízí možnost správy bezpečnosti, aktualizací Windows a přístupu k internetu. Obsahuje také databázi a možnost hostingu byznys aplikací.

S novou verzí Microsoft podle svých slov zjednodušil proces instalace, balíček obsahuje průvodce pro nastavení serveru a také pro použití nástrojů pro úspěšnou migraci dat ze starší verze balíčku. Uživatelé mají také možnost většího množství nastavení svých PC bez nutnosti požadovat pomoc administrátora.

Posílen by dále vzdálený přístup a uživatelé mohou kontrolovat svoje e-maily přes webový přístup k Outlooku. Mohou také přistupovat ke svých souborům z webu.

SBS 2011 bude uvolněn ve dvou základních edicích – „Standard“, která může být licencována až pro 75 uživatelů a „Essentials“ pro maximálně 25 zaměstnanců. Verze Standard také bude obsahovat poslední vydání MS Exchange Serveru pro správu e-mailů, zatímco odlehčená verze Essentials bude integrovaná s hostovanými e-mailovými službami Microsoftu. Ve verzi Standard pak má být obsažen také balíček pro spolupráci SharePoint Foundation Services 2010.

Microsoft sice neupřesnil, kdy bude k dispozici finální produkt, ale uvolnil ke stažení verzi Windows SBS 2011 označovanou jako release candidate. To by mělo značit, že vývoj je víceméně ukončen. V každém případě se bude jednat o první majoritní aktualizaci tohoto produktu pro malé firmy od vydání Windows Small Business Serveru 2008, který byl uvolněn téměř přesně před třemi roky.