Hlavní navigace

Microsoft popřel, že jeho poslední záplaty mohou znefunkčnit počítač

3. 12. 2009

Sdílet

Včera se zde objevil článek o tom, že listopadové záplaty Microsoftu mohou vést k znefunkčnění počítače a známé černé obrazovce smrti (Poslední záplaty Microsoftu mohou způsobit černou obrazovku smrti). Microsoft ovšem po prozkoumání situace tento problém popřel, poslední sada záplat podle něj popsaný efekt mít nemůže. S registry i Seznamem řízení přístupu (ACL, Access Control List) je i po nasazení záplat vše v pořádku. Chyba není ani v poslední aktualizaci Nástroje pro odstranění škodlivého softwaru (MSRT, Malicious Software Removal Tool).

Britská softwarová společnost Prevx, která na problém původně upozornila, své původní stanovisko odvolala a Microsoftu se omluvila. Objevilo se nicméně podezření, že celou kauzu vyvolala jen za účelem svého zviditelnění, což se docela podařilo. John Pescatore, analytik společnosti Gartner, ovšem na americkém Computerworldu uvedl, že reputaci firmy Prevx proběhlý incident spíše poškodí.

cyber23

Zdá se, že tam, kde byl problém zaznamenán (má jít zejména o položku registru WinLogon Shell), se jedná o důsledek činnosti nějakého malwaru. Počítače mohou být například infikovány kódem Daonol. Ve webovém fóru podpory Microsoftu popsanou chybu nicméně reportovalo jen minimum uživatelů.