Hlavní navigace

Seznamte se: první notebook Microsoftu, nový Surface Book

7. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft představil svůj vůbec první plnohodnotný notebook Surface Book. Prémiový laptop však dokáže svou klávesnici odpojit a fungovat rovněž jako tablet.

„Co kdybyste chtěli Surface, ale potřebovali také laptop?“ ptal se během dvouhodinové prezentace nového notebooku předvádějící Panos Panay. „Vytvořili jsme ultimátní laptop. Vytvořili jsme Surface Book.“

Surface Book je možná sourozencem existující linie Surface Pro, ale klíčový rozdíl, který jej od svých předchůdců odděluje, je ten, že se spíše než na praktičnost tabletu soustředí na funkčnost plnohodnotného notebooku.

Nové zařízení bude vážit 1,75 kilogramu a vybavené bude 13,5 palcovým displejem, procesorem i5 nebo i7 šesté generace s čipy Skylake a až 16 GB RAM. Úložný prostor Surface Booku se bude pohybovat od 128 GB do 1 TB.

Ceny notebooku začínají na 1 499 dolarech za verzi se 128 gigabjaty prostoru, 8 GB RAM a procesorem Core i5. Nejdražší model s procesorem Core i7, 16 GB RAM a 512 GB úložného místa bude stát 2 699 dolarů.

Ačkoliv Surface Book na rozdíl od svých předchůdců disponuje klávesnicí už v originálním balení, je možné ji oddělit. Tuto funkci Panay odhalil až před samotným koncem celého představení. Bez klávesnice bude zařízení a 0,8 kilogramů, čili ještě méně než přídavná klávesnice pro model Surface Pro 4.

Analytici jsou zatím z notebooku nadšení. „Je to skvělý nástupce Surface Pro 3,“ uvedl analytik Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead. „Je drahý a vypadá dobře,“ potvrdil zase Ryan Reith ze společnosti IDC. Ale k zařízení měl své výhrady: „Podobný kloub jsem ještě neviděl. Nezavírá se úplně. Jako kniha, ve které jsou tři kapitoly vytrhnuté, takže její vazby nedotýkají.“

Podle Reitha jde sice jen o malý detail, ale pro některé by mohl být důležitý. Obzvláště při pohledu na neustálá srovnání, která Panay při prezentaci noteeboku dělal s Macbooky Pro od Applu. „Když Surface Book vypadá jinak než cokoliv jiného na trhu, musíte se dívat i na detaily. Macbook Pro je propracovaný a zavírá se naprosto plynule, proto mě ten kloub praštil do oka,“ tvrdí Reith.

Představení prvního notebooku od Microsoftu zaskočilo i ty nejinformovanější analytiky. „Microsoft zkouší unikátní strategii,“ tvrdí Wes Miller s výzkumné společnosti Directions. Podle něj se vypuštění plnohodnotného notebooku úzce váže k novému Windowsu 10, který Microsoft prodává jako operační systém fungující stejně na jakékoliv platformě. „Chtějí to nejlepší z obou světů.“

Microsoft již přijímá předobjednávky na nový Surface Book. První notebooky pak začne svým zákazníkům rozesílat již 26. října.