Hlavní navigace

Microsoft poražen, vítězem je open source

 Autor: © Larry Ewing
Open source software, tedy volně dostupný software s otevřeným zdrojovým kódem a specifickými podmínkami šíření, se od nedávné doby může pyšnit otevřenou podporou svého největšího nepřítele, Microsoftu. Jaké jsou však důvody výrazné změny chování IT giganta?
-ds 30. 11. 2016

Sdílet

Microsoft se přidává do Linux Foundation. Kdyby se zpráva o vstupu firmy do neziskového technologického konsorcia objevila třeba před dvěma lety, působila by jako dosti nepovedený žert, ale dnes je nepopiratelnou skutečností.

Zpráva se nesetkala s přílišným pochopením mezi fanoušky Linuxu; obzvláště Reddit je plný reakcí jako „toto Linux zničí“. I odborníci typu Roye Schestowitze, editora serveru TechRights, jsou skeptičtí. V kroku Microsoftu vidí vypočítavost: pomyslná digitální válka mezi otevřeným a uzavřeným systém prý přestane jen na oko. Microsoftu jeho oponenti vyčítají dřívější velmi časté útoky proti Linuxu; není divu, gigant se jej po právu bál.

Ale to bylo dřív. Je těžké zapomenout, nicméně dnešní situace je velice odlišná.

Microsoft totiž prohrál – nenápadně, ale tak trochu očekávaně. Ano, Microsoft stále vybírá peníze za své patenty u Linuxu a Androidu, a to jen tak přestane – peníze z toho plynoucí jsou velmi cenné.

Klíčové však je, že v oblasti operačního systému firmě tržby příliš neporostou. Kde je budoucnost? Pro Microsoft se nachází v serverech, službách a cloudu. A zde se dostáváme k důvodu náhlého „souznění“ Microsoftu s Linuxem. Ve všech těchto sektorech je dominantní open source a Linux či jiné Unixové systémy.

Pro ilustraci se stačí podívat na čísla Microsoftu z minulého čtvrtletí. Azure cloudu vzrostl obrat meziročně o 116 %. Marže z cloudové platformy pak činí neuvěřitelných 49 %!

Čtyři z deseti serverových instancí na Azure jsou Linuxové a tato čísla se rychle zvyšují. Základem může být Windows Server, ale Linux odsud Microsoft nedostane, naopak.

Pokud zákazníci Microsoftu chtějí Linux, Microsoft jim jej dopřeje; svým způsobem, alespoň částečně ve své režii. Dlouholetý lídr IT trhu je zkušený a schopný, ví, že open source zvítězil v mnoha oblastech a musí se přizpůsobit.

Strategie přijmout, převzít a zničit konkurenci fungovala v době prohlížečových válek, kdy nebyly standardy a téměř ani pravidla. Oblíbený Netscape byl první takovou obětí Microsoftu, ale s těmito praktikami je dávno amen. U Linuxu stejný postup fungovat nemůže.

skoleni31_1

Ví to i Satya Nadella, současný šéf firmy. Bill Gates a Steve Ballmer, ti byli zaměření na totální tržní dominanci; Nadella chce pracovat s ostatními, chce konkurovat a vést, ale ne soupeře rozválcovat.

Věřte nebo ne, válka mezi „uzavřeným a otevřeným“ skončila a vyhrál open source. A Microsoft hodlá být, jako vždy, na straně vítězů.