Hlavní navigace

Microsoft potichu ukončil prodej Windows 7

7. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
V říjnu tohoto roku byl bez většího rozruchu ukončen maloobchodní prodej aktuálně nejpopulárnějšího operačního systému Microsoftu. S prodejem licencí OEM chce společnost skončit v říjnu příštího roku.

Microsoft potichu aktualizoval stránku informující o životním cyklu operačních systémů Windows. Změnil na ní datum, kdy má dojít k ukončení maloobchodního prodeje Windows 7, na 30. října 2013. Oficiálně byste tak tento systém neměli mít možnost koupit v žádném obchodu.

Změnilo se také datum pro ukončení prodeje počítačů s přeindstalovanými Windows 7. Nově se tak má stát 30. října příštího roku.

Microsoft se tak drží vlastního pravidla, podle kterého maloobchodní prodej staršího operačního systému skončí rok poté, co se na trhu objeví jeho nástupce. Konec prodeje licencí partnerům OEM pak má vždy přijít dva roky od uvedení nové verze. Windows 8 šly do prodeje právě v říjnu 2012.

V praxi má však oficiální ukončení prodeje jen malý význam, spíš žádný. Především online prodejci pokračují s prodejem kopií starších systémů klidně i roky po oficiálním konci prodeje. Například Amazon má ve své nabídce stále několik různých verzí Windows 7. Ba co víc, narazili byste tam i na Windows XP nebo Vista.

Také sám Microsoft dává uživatelům více času na pořízení Windows 7 tím, že dovolí OEM partnerům prodávat systém i rok po jeho oficiálním stažení z maloobchodních prodejců.

Dokonce i po konci vydávání licencí OEM se najdou nějaké ty výjimky, na které se pravidlo dvou let nebude vztahovat. Pro velké výrobce PC jako jsou Dell, Hewlett-Packard nebo Lenovo však žádné výjimky neplatí. Od října 2014 se v jejich výrobcích mohou objevit pouze Windows 8, případně novější Windows 8.1.

special_kyberutoky

I po přechodu na Windows 8 se však vrátka starším verzím Windows zcela nezavřou. Dražší edice Windows 8 Pro totiž umožňuje provést downgrade na předchozí verze Windows.

Podle listopadových dat běžel OS Windows 7 asi na 46,6 % všech počítačů. Současně to znamená, že tato verze běžela na každém druhém zařízení se systémem od Microsoftu.