Hlavní navigace

Microsoft potvrdil pouze dva upgrady Windows 10 ročně

24. 5. 2016

Sdílet

 Autor: Microsoft
Vydavatelské tempo upgradů Windows 10 bude pomalejší, i tak ale poněkud zmatečné.

Microsoft oficiálně nastavuje model dvou upgradeů Windows 10 do roka. Tedy nikoliv tří, jak společnost ještě před vydáním operačního systému avizovala, ačkoliv, že jejich počet sníží, naznačovala už vyjádření z loňského podzimu.

„Dva upgrady ročně a nové funkce,“ stálo na jednom ze slideů prezentace programového manažera Microsoftu Chrise Riggse, kterou představil na konferenci WinHEC na Taiwanu.

Z těch dalších vyplynulo, že po představení bude každý build po dobu čtyř měsíců k dispozici běžným klientům a taky těm firemním upsaným k programu Current Branch (CB). Ty firmy, které mají program Current Branch for Business (CBB) budou muset čtyři měsíce počkat. Build bude k dispozici po dobu dvanácti měsíců, přičemž firemní uživatelé budou mít dva měsíce na přechod k novější verzi, než Microsoft stopne podporu (bezpečnostní updaty a jiné záplaty) verze předchozí.

Doplňme, že v půli dubna Microsoft vydal první Windows 10 pro CBB, tedy zhruba pět měsíců poté, co byl k dispozici pro PC přiřazené k CB. Přičemž pojmenování buildu 1511 označovalo rok a měsíc jeho původního vydání.

Pokud tedy bude platný Riggsem představený rozvrh, společnosti s Winows 10 1511 na CBB ho budou moct využívat až do dubna příštího roku, než začnou přecházet na příští upgrade. A budou-li i nadále chtít využívat plného servisu Windows 10, následný přechod by měly mít hotový do června 2017.

Už 29. července by však měl Microsoft vypustit build s názvem 1607, který bude pro počítače s CBB dle předpokladů k mání koncem listopadu. Update označovaný též s přízviskem Anniversary bude u CBB podporován až do ledna 2018.

Na první pohled to působí poněkud zmateně, na druhou stranu, ještě komplikovanější by asi situace byla, kdyby Microsoft skutečně vydával tři upgrady ročně, kdy by bylo v jednu dobu aktivních ještě více buildů. Takhle je před uživateli období od listopadu 2016 do června 2017, kdy budou bezpečnostními fixy podporovány jak verze 1511, tak 1607. A dočkáme-li se v listopadu ještě případné verze 1611, od března do června příštího roku by mohly být současně podporovány tři buildy, což se však zdá spíš nepravděpodobné.

Cloud22

Tohle tempo Microsoftu nadiktoval trh,“ hodnotí analytik společnosti Gartner Steve Kleynhans, podle kterého se dal aktuální vývoj předpokládat. Microsoft si dle něj uvědomil, že by původní záměr nezvládal naplňovat, ale je prý i možné, že se proti němu ohradili sami klienti.

Mimochodem, Riggsovu kompletní prezentaci ze jmenovaného veletrhu si můžete stáhnout na oficiálním webu Microsoftu.