Hlavní navigace

Microsoft potvrdil Windows pro procesory ARM

6. 1. 2011

Sdílet

Spekulace o nové verzi Windows pro zařízení s procesory ARM včera na veletrhu CES konečně oficiálně potvrdili představitelé Microsoftu.

Operační systém Windows pro ARM má být výsledkem snahy Microsoftu posílit svoji pozici na rychle rostoucím trhu tabletů, kde se snaží uspět i Apple a Google. Jedná se o velký posun, neboť dosud se Microsoft zaměřoval se svým desktopovým OS na x86 procesory, nicméně trh se rychle mění a úsporné procesory s architekturou ARM mají velké zastoupení ve smartphonech a tabletech, kam se Intelu i přes jeho snahu o prosazení čipů Atom podařilo proniknout jen v omezeném měřítku. Několik výrobců sice uvedlo tablety s Windows 7 a s x86 procesory, ale jejich úspěch na trhu nebyl zatím příliš výrazný (problémem je jak výdrž baterie těchto zařízení, tak operační systém samotný).

Steven Sonifsky, prezident divize Windows a Windows Live v Microsoftu (na fotografii), je přesvědčen, že tento krok přenese operační systémy Windows do éry procesorů označovaných jako systémy na čipu. Jádro má být nativně vytvořené pro instrukce ARM a nepůjde tedy o žádnou emulaci, aby nedocházelo k poklesu výkonu a Microsoft navíc slibuje hardwarovou akceleraci grafiky a HTML5. Podle Sarah Rothmanové Eppsové, analytičky společnosti Forrester, je problém Windows 7 v tom, že nebyly designované pro tablety a i když nabízejí podporu dotykových displejů, jejich rozhraní není pro ovládání dotykem příliš vhodné. Apple a Google také stále více míří k modelu využívání cloudových aplikací místo tradičních lokálně nainstalovaných.

Nové Windows pro tablety proto budou mít pravděpodobně nové rozhraní, které by se pro tablety více hodilo. Problémem Windows pro procesory ARM ovšemm může být nedostatek softwaru pro ně určeného, ale Sinofsky je přesvědčený, že vývojáři rychle tento problém vyřeší. Na CESu nepadlo sice nic ohledně termínu a názvu nových Windows, ale obecně se předpokládá, že půjde o Windows 8, které by měly být dokončeny za dva roky. Otázkou je, jak se do té doby usídlí na trhu s tablety konkurenti Microsoftu a zda tato doba nebude příliš dlouhá, podobně jako třeba v případě mobilního OS Windows Phone 7.

Byl pro vás článek přínosný?