Hlavní navigace

Microsoft představil App Studio

5. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Minulý rok Microsoft představil beta verzi svého Windows Phone App Studia ve snaze zvýšit počet aplikací dostupných pro smartphony běžící na jeho mobilní platformě. Nyní společnost oznámila, že od nynějška je software přejmenován na Windows App Studio a umožňuje vytvářet aplikace pro tablety a počítače naráz.

Hostovaná služba, jež by podle představitelů společnosti měla umožnit vytvářet aplikace pro mobilní zařízení prakticky komukoli z řad široké veřejnosti, běží v prohlížeči a umožňuje uživateli vybrat si z řady předdefinovaných šablon, do nichž následně může přidávat obsah jako obrázky, videa, RSS a twitterové feedy. Obsah lze brát ze stránek jako Youtube, Flickr a nově také z největší sociální sítě světa Facebook. Služba obsahuje mimo jiné nový mód náhledu, v rámci kterého si uživatelé mohou prohlédnout, jak jejich aplikace bude vypadat na různých zařízeních včetně tabletů a smartphonů.

Uživatel může s tvorbou aplikace začít od nuly pomocí tlačítka „Empty App“ nebo si vybrat jednu z přednastavených šablon. Nová verze softwaru přináší funkci s názvem WebApp, která umožňuje vytvořit si šablonu přímo z vybrané mobilní webové stránky a přidat do ní nativní prvky. Pokud bude uživatel chtít aplikaci v App Storu publikovat, bude si nejprve muset zaregistrovat účet na Dev Center za roční poplatek devatenácti dolarů. Dále je nutné si pro aplikaci rezervovat jméno. Aby aplikace zaujala další uživatele, doporučuje Microsoft kromě chytlavého titulu přidat také dobrý popisek a náhled.

Aplikace, které byly vytvořeny za použití App Studia pro Windows Phone, lze následně „upgradovat“ tak, aby fungovaly také na Windows. Jakmile je tvorba aplikace dokončena, uživatelé si ji mohou kromě publikování v App Storu také stáhnout přímo do svého zařízení. Možné je také stáhnout si originální zdrojový kód Windows Phone 8.0, Windows Phone 8.1 a Windows 8.1. Na webových stránkách App Studia stále visí nálepka Beta a mluvčí Microsoftu zatím neoznámil, kdy ji plánuje odstranit.

Na oficiálním blogu se uvádí pouze to, že společnost pracuje na tom, aby profesionální vývojáři měli do budoucna tvorbu aplikací zjednodušenou pro všechna zařízení s Windows. Jedním z velkých témat na vývojářské konferenci Build, která se odehrála tento týden, byl nový koncept, který Microsoft označuje jako „univerzální aplikace“. Ten by měl vývojářům umožnit napsat jednu jedinou aplikaci, která poběží jak na chytrých mobilních telefonech, tak na tabletech, počítačích a herní konzoli Xbox One.