Hlavní navigace

Microsoft představil novou sociální aplikaci pro Office 365

11. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Na SharePoint Conference v Las Vegas Microsoft představil svou vizi, v rámci které chce svůj Office 365 vylepšit díky novým sociálním funkcím. Hlavní novinkou je Oslo, aplikace určená pro propojení s Office Graph.

Aplikace Oslo, která má být vydána ve druhé polovině roku, bude uživatelům zobrazovat informace o tom, s jakým obsahem a s jakými soubory nejvíce pracují jejich kolegové a které tedy (zřejmě) stojí nejvíc za pozornost. Aplikace dokáže analyzovat v Office 365 celou řadu dat a akcí, jako třeba e-mailovou aktivitu v Exchange Online, data uložená na OneDrive pro firmy, instant-messagingové aplikace, audio/video komunikace prováděné skrze Lync Online či interakci mezi osobami na SharePoint Online nebo Yammeru. Díky zobrazování konkrétních kolegů a dokumentů, které jsou pro daného uživatele v daný okamžik nejvíce relevantní, má aplikace Oslo uživatelům pomoci lépe se zaměřit na jejich pracovní priority. „Oslo vám ukáže věci, o nichž jste nevěděli, že vůbec existují,“ uvedl analytik Alan Lepofsky ze společnosti Constellation Research. „Každému uživateli nabídne vysoce personalizovaný obsah.“

Oslo je první aplikací, jež má využít možností Office Graph, takže bude zajímavé sledovat, s jakými dalšími nástroji Microsoft a vývojáři třetích stran přijdou. Očekává se, že Oslo budou následovat aplikace vytvořené pro konkrétní profese a odvětví – tedy software, díky kterému by Office Graph mohl nabídnout nástroje projektového managementu další generace. V Office Graph, stejně jako nové funkci Skupiny představené v nových Office 365 lze podle analytika Forrester Research TJ Keitta vidět silný vliv Yammeru na celý kancelářský balík. „Koncept sítě, která propojuje lidi s obsahem, byl právě jádrem Yammeru,“ uvedl Keitt. Microsoft koupil Yammer v polovině roku 2012 za 1,2 miliardy dolarů a postupně jej integruje do MS Office i jiných služeb.
„Je jasně vidět, že Yammer nebyl zakoupen jen kvůli technologii. Chtěli, aby filozofie Yammeru měla vliv na vývoj celého portfolia Office,“ dodal Keitt. Za zmínku stojí také to, že podle vyjádření zástupců Microsoftu firma nejprve inovuje Office 365 a až poté se dostane řada na desktopovou verzi tohoto kancelářského balíku. „Office Graph se stává součástí nabídky Office 365 a je jedním z indikátorů toho, že Microsoft se plánuje čím dál více přesouvat na cloud a bude se snažit tlačit na zákazníky, aby na cloud přešli také,“ dodal Keitt.
Microsoft Na SharePoint Conference mimo jiné také oznámil, že již brzy vydá SDK (software development kit) pro vývojáře Windows 8 a Androidu, aby mohli snadněji vytvářet aplikace, které bude možné propojit s daty z Office 365 a jiných služeb. Připravována jsou také nová rozhraní (API) pro jednotlivé moduly Office 365, např. kontakty, e-mail nebo kalendář.