Hlavní navigace

Microsoft představil nový dotykově ovládaný Windows 8

2. 6. 2011

Sdílet

Microsoft dnes na tiskové konferenci pořádané v Taipei představil novou verzi svého operačního systému. Windows 8 se ponesou v duchu dotykových zařízení a on-screen aplikací.

Americká společnost Microsoft dnes na tiskové konferenci představila zcela novou verzi chystaného OS Windows 8. Ten bude z hlediska grafického uživatelského rozhraní představovat radikální změnu oproti předchozím verzím Windows, neboť systém míří především na perspektivní trh dotykových zařízení. Na hlavní obrazovce tak klasické ikony nahradí „dlaždice“, jež budou dle nastavení zastávat rozličné funkce.

Microsoft si chce tímto tahem především upevnit pozici v oblasti tabletů, kde na něj v současnosti padá stín populárních operačních systémů Google Android nebo Apple iOS. Nové rozhraní je nicméně samozřejmě připraveno pro použití také na klasických desktopech.

windows 8

„Windows 8 představuje základní pokrok v návrhu designu od dob Windows 95. Našim partnerům orientovaným na hardware se takto otevírají obrovské možnosti pro inovování nových návrhů PC,“ sdělil korporátní viceprezident Microsoftu Michael Angiulo.

Na startovací obrazovce bude umístěno několik „dlaždic“, nebo-li větších ikon, přičemž každá z nich bude moci dle nastavení představovat například spouštěč, běžící aplikaci, widget a podobně. Celý design nápadně připomíná rozhraní mobilního OS Windows Phone 7, což jen potvrzuje fakt, že při vývoji OS Microsoft cílil především na použití pro dotyková zařízení. Při poklepaní na některou dlaždici se spustí přidružená aplikace v celoobrazovkovém režimu bez klasických postranních navigačních tlačítek a lišt.

„Dlaždice na startovací obrazovce jsou živé“, říká Michael Angiulo, „reprezentují vaše kontakty, aplikace nebo informace, na nichž vám nejvíce záleží. Můžete je libovolně seskupovat, upravovat a pojmenovávat, tudíž celá úvodní obrazovka působí opravdu osobním dojmem.“

Tyto aplikace navržené předně pro práci s webem lze tvořit prostřednictvím nové vývojářské platformy pro Windows 8 a jsou úzce spjaty s webovým prohlížečem Internet Explorer 10, jenž bude dodáván společně s OS. Dle očekávání je pro vývoj aplikací použit javascript, HTML5 a CSS.

soutez_casestudy

K dispozici bude samozřejmě taktéž klasický Průzkumník a plocha tak, jak jsou uživatelé zvyklí z předchozích verzí OS Windows, a nový systém bude kompatibilní s aplikacemi a periferiemi, jež jsou současně podporované ve Windows 7.

Aktuálně není Windows 8 ani ve fázi betaverze, nicméně dle tvrzení agentury Reuters by se měl systém na trhu objevit koncem příštího roku.

Byl pro vás článek přínosný?