Hlavní navigace

Microsoft představil řadu tabletů a notebooků Surface

19. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft se vydal do domény, od které prozatím příliš nezasahoval – do výroby počítačů a tabletů. Hlavní konkurencí i inspirací je podle všeho Apple iPad, který se postupně prosazuje jako náhrada přenosných počítačů.

Microsoft na pondělí svolal tiskovou konferenci do Los Angeles, na které slíbil představit zajímavé novinky. Okamžitě se vzedmula vlna dohadů, z nichž většina uvažovala právě o představení tabletu se značkou Microsoft.

Zařízení, které nese anglický název Surface (povrch), bude k dispozici ve dvou verzích. Jedna bude vybavena architekturou x86 a bude používat systém Windows 8 Pro. Druhá, postavená na platformě ARM, bude mít instalovaný systém Windows RT. Architektura ARM je na poli tabletů nejrozšířenější, proto se rozhodl Microsoft podporovat i ji a připravil pro ni zvláštní verzi Windows.

„Je to něco nového, něco jiného, celá nová rodina výpočetních zařízení od Microsoftu,“ řekl generální ředitel Microsoftu Steve Balmer na tiskové konferenci. Tablet má širokoúhlý displej s úhlopříčkou 10,6 palce a vysokým rozlišením. Protože by mělo jít o stroj určený i k psaní, je vybaven dotykovým krytem o tloušťce 3 milimetrů, který slouží současně jako klávesnice.

Podle aktuálních technických dat by měla být verze s procesorem ARM o něco tenčí a těžší než nový iPad. Verze s architekturou x86 bude o něco tlustší a těžší, protože by měla konkurovat především ultrabookům podle specifikací společnosti Intel. Díky systému Windows 8 Pro na nich bude možno spustit všechny aplikace jako v jakémkoli počítači s Windows.

Microsoft prozradil několik základních údajů. Verze s Windows RT bude osazena diskovou pamětí s kapacitou 32 nebo 64 GB, verze s Windows 8 nabídnou dvojnásobek. Společnost upozornila na to, že se parametry přístrojů vyráběných ve velkých sériích ještě mohou změnit.

Na tiskové konferenci prozatím nebyly oznámeny žádné termíny uvedení ani předpokládaná cena. Nicméně tablety s procesory ARM by měly stát zhruba stejně jako srovnatelné tablety s touto architekturou a přístroje s procesory x86 by se měly cenově vyrovnat ultrabookům. Vstup na trh je možno očekávat zhruba v termínu uvedení nové verze Windows.

Microsoft se doposud držel zásady, že hardware vyrábějí jeho tradiční partneři jako HP, Lenovo, Dell, Asus nebo Samsung, nyní se ale stane jejich konkurentem. „Microsoft se svým Surface ještě o něco ztížil pozici dodavatelů hardwaru – s výjimkou Applu,“ řekla Carolina Milanesiová, viceprezidentka pro výzkum v agentuře Gartner.

Microsoft měl prozatím s podobnými výlety do světa hardwaru různorodé zkušenosti. Například jeho herní konzole Xbox si i díky zajímavému rozhraní Kinect vydobyla pevnou pozici na trhu. Což se ovšem nedá říct o multimediálním přehrávači Zune nebo smartphonu Kin, jejichž výroba byla zastavena.