Hlavní navigace

Microsoft představil superlevné notebooky pro školy i upravený Teams

 Autor: Fotolia © Igor Mojzes
Microsoft představil hned několik levných přenosných počítačů určených především pro školní výuku. Chce tak lépe čelit konkurenci Chromebooků. Na žáky a učitele cílí také novinkami v aplikaci pro týmovou spolupráci Teams, která mj. zefektivní klasifikaci žáků.
-vt 28. 1. 2019

Sdílet

Microsoft stupňuje svoje snahy prosadit se v oblasti vzdělávání. Na konferenci vzdělávacích technologií Bett 2019 firma představila hned několik novinek. Jedna z nich se týká messagingové aplikace Teams, která začne více cílit na studenty a učitele.

Aplikaci půjde propojit s informačními systémy škol a učitelé skrz ni budou moci žáky známkovat. Jako další významnou novinku Microsoft na veletrhu představil nové nízkorozpočtové notebooky a 2v1 hybridy s Windows 10. Notebook levně (Chromebook) nabízí i konkurenční Google, jenž si získaly popularitu právě ve školách.

Co se týče Teams, v oblasti vzdělávání vidí Microsoft klíčové tři funkce. Jednou z nich je interakce mezi učiteli a žáky, kteří si skrz aplikaci mohou sdílet učební materiály nebo domácí úkoly. Další druh komunikace by probíhal v rámci pracovního kolektivu školy, ten třetí pak konkrétněji výhradně mezi učiteli.

Microsoft vychází z předpokladu, že užší komunikace v rámci učitelského sboru by v důsledku vedla k efektivnějšímu vlivu na žáky a jejich výsledky. „Na základě zkušeností samotných učitelů jsme zjistili, že jim chybí vzájemná spolupráci mezi sebou samými,“ říká Justin Chando, šéf Microsoftu v oblasti vzdělávacích produktů.

Zásadní je dle něj také propojení Teams se stávajícími informačními systémy, díky kterému se součástí aplikace může stát prakticky cokoliv, od docházky až po známky.

„Vše, co zjednoduší jejich agendu a ušetří jim čas, je ku prospěchu. Učitelé dnes stále dělají řadu věcí zbytečně,“ hodnotí Carolina Milanesiová, analytička společnosti Creative Strategies. Podle ní však Microsoft nejspíš narazí na problém v podobě rozmanitosti informačních systémů a přijít s co nejuniverzálnějším řešením tak bude obtížné.

Další novinkou, kterou Microsoft do Teams zavádí, je integrace s TurnItIn, systémem pro detekci a prevenci plagiátorství, který začíná být využíván už i na českých školách.

Na konferenci Bett 2019 však Microsoft zaujal také hardwarovými novinkami. Představil rovnou sedm nových zařízení s Windows 10, které by rád prosadil ve školách: Lenovo 100e, Lenovo 300e (2v1), Lenovo 14w, Acer TravelMate B1, Acer TravelMate Spin B1, Acer TravelMate B1-141 a Dell Latitude 3300. Jejich cena se pohybuje mezi 189 a 300 dolary. Za zmínku pak stojí také nový Microsoft Classroom Pen, odolnější stylus pro Microsoft Surface.

Microsoft takto reaguje na rostoucí konkurenci Googlu v podobě jeho Chromebooků, které se zejména pro svou jednoduchost a nízkou cenu staly ve školách poměrně oblíbenými. Jejich rozmach navíc zajišťuje rozmach softwarového ekosystému Googlu, především sady G Suite, hlavního konkurenta Microsoft Office 365.

„Microsoft reaguje cenou a snadnou použitelností, odlákat lidi od Googlu však bude náročné, jelikož taková změna si žádá investici. Jak finanční, ale i časovou určenou na proškolení. Proto by se měl Microsoft vydat co možná nejjednodušší cestou,“ dodává Milanesiová.