Hlavní navigace

Microsoft představil webové aplikace Office Online

22. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Varianty kancelářské sady pro prohlížeč jsou nově dostupné na adrese officeonline.com. Je možné spustit je i přímo pro úpravy dokumentů z cloudového úložiště onedrive.com.

Office Web Apps byly uvedeny v polovině roku 2010. Podle středečního blogu firmy Microsoft označení „Office Web Apps“ mátlo uživatele, kteří se je snažili hledat v aplikačním obchodě a manuálně je instalovat. Jde přitom o řešení, které není třeba instalovat a vyžaduje pouze internetový prohlížeč a přístup k internetu.

Od pátku balík Web Apps nese označení Office Online a adekvátně tomu byly přejmenovány i jednotlivé aplikace (například Word Web App na Word Online). Adresa officeonline.com je přesměrována na novou startovací stránku office.com. Jednotlivé aplikace byly vylepšeny, rozšířeny o rozsáhlou knihovnu připravených předloh a přepínač mezi aplikacemi, který je zobrazován nad každou aplikací. Uživatelé, kteří vlastní Office 2010 nebo 2013, tradiční desktopové instalace, mohou kdykoli jedním tlačítkem dokument otevřený v online aplikaci přesunout do aplikace klasické. Tato možnost nicméně není dostupná pro platformy Apple.

Office Online je k dispozici zdarma, pouze je třeba se přihlásit do účtu Microsoft. Nová podoba představuje zásadní změnu v přístupu společnosti, původní Web App byly propagovány jen minimálně, řada uživatelů vůbec nevěděla o jejich existenci a přístupné byly pouze úložiště SkyDrive (nově přejmenované na OneDrive).

Jedním z důvodů pro existenci online verze byla potřeba alternativy ke Google Apps for Business, které za ceny 50 dolarů na uživatele a rok zahrnují i Google Docs. Služba Office 365 postavená na předplatném dnes existuje ve dvou verzích, pro menší firmy do 25 uživatelů stojí 60 dolarů ročně na uživatele, ve druhém případě větších instalací potom 96 dolarů na rok.

Podle analytiků Microsoft u segmentu koncových uživatelů a velmi malých společností riskuje kanibalizaci desktopového kancelářského balíku právě zviditelněním Office Online. Vzhledem k tomu, že dosud byly poměrně dobře ukryty, se dopad jejich existence teprve ukáže, ale lze očekávat, že pro řadu příležitostných uživatelů mohou bezplatné funkce Office Online být zcela dostatečné.