Hlavní navigace

Microsoft předvedl, jak si prohlížeč IE10 rozumí s čipy ARM

16. 4. 2011

Sdílet

Během demonstrace prohlížeče Internet Explorer 10 na konferenci MIX11 v Las Vegas použil Microsoft počítač s procesorem ARM a novými Windows 8.

Demonstrace Platform Preview verze Internet Exploreru 10 ve spojení s čipy ARM ukázala, že Intel by si neměl být svou pozicí tolik jistý. Naopak by se měl začít bát. A spolu s ním i AMD, další výrobce používající architekturu x86. ARM si totiž s novým prohlížečem od Microsoftu velmi dobře rozumí.

Co bylo součástí použitého počítače, se sice přesně neví. Nvidia se pouze pochlubila, že pro demonstraci byl použit její superčip Tegra. O jaký model šlo, neřekla. Údajně to však mohl být dvoujádrový SoC (System-on-chip) čip Tegra 2. Podle očekávání pak Microsoft použil operační systém Windows 8, o kterém se Nvidia také zmínila. Naznačila, že s Microsoftem na vývoji tohoto systému, který kromě x86 podporuje právě procesory ARM, úzce spolupracuje. To však vzhledem k tomu, že jde o jednoho z hlavních partnerů Microsoftu, není nijak překvapivé.

Při bližším pohledu na video (http://channel9.msdn.com/Events/MIX/MIX11/KEY01) z demonstrace IE10 si je možné ještě všimnout, že použitý procesor je 32bitový, stejně jako všechny současné procesory ARM, a že počítač měl pouze 1 GB RAM. Nešlo tedy o nijak výkonnou sestavu, a přesto na ní bylo možné předvést základní funkce prohlížeče IE10, který opět sází na hardwarově akcelerovanou grafiku. To je důkaz skvělé optimalizace.

Analytici vesměs očekávají, že k vydání IE10 dojde někdy v polovině příštího roku. Někdo si dokonce myslí, že ve stejnou dobu by Microsoft mohl vydat také Windows 8, což však není příliš pravděpodobné, protože jiné zdroje naopak uvádí jako možné datum vydání až 7. ledna 2013. Pravda tedy bude asi někde uprostřed. Microsoft se nyní soustředí hlavně na prohlížeč, který má opět přinést řadu významných změn a novinek. Co konkrétně IE10 nabídne, se dočtete v článku Detaily o chystaném Internet Exploreru 10.