Hlavní navigace

Microsoft přepisuje parametry Windows 7 a Windows Azure

Microsoft počátkem týdne prokázal významný posun ve strategii, když představil na své vývojářské konferenci Professional Developers Conference v Los Angeles dva naprosto odlišné projekty Windows.
František Pekárek 2. 11. 2008

Sdílet


Microsoft počátkem týdne prokázal významný posun ve strategii, když představil na své vývojářské konferenci Professional Developers Conference v Los Angeles dva naprosto odlišné projekty Windows.

Jako první byl odhalen Windows Azure, který býval dříve označován jako Windows Cloud. Toto označení mělo vyjadřovat, že se jedná o operační systém nebo lépe o nové prostředí pro spouštění a vývoj webových služeb a aplikací. Těžiště zájmu se v tomto případě přesouvá z individuálních PC do datových center Microsoftu. Zdá se tedy, že i zákazníci Microsoftu budou moci v budoucnu spoléhat na webové služby a aplikace mnohem více než dosud.

Počítá se s tím, že vývojáři budou takové aplikace vytvářet a Microsoft jim i uživatelům poskytne potřebnou platformu. To, co v současné době nabízejí služby Windows Live, je pouhý začátek. Narozdíl od svých konkurentů ale Microsoft propaguje jakousi hybridní strukturu, kterou sám nazývá SaS (software and service), kde klasické desktopové aplikace mají stále své místo. Rozšiřování nabídky webových služeb pak tvoří pouze rozšířenou funkcionalitu klasického softwaru. Nicméně právě vývojem Windows Azure se Microsoft snaží zachytit trend, který přenáší softwarové aplikace za firewall zákazníka.

Změn se dočkáme také v novém operačním systému Windows 7. Kromě rozšíření podpory služeb Windows Live, dojde také k zeštíhlení systému. Pryč jsou zřejmě doby, kdy každá nová verze operačního systému překypovala množstvím nepoužívaných aplikací. Místo toho budou mnohé přístupné na internetu jako služba nebo si je bude možné stáhnout do počítače až v případě potřeby. Podobný osud potká ve Windows 7 nepříliš využívaný Movie Maker.

Původní myšlenka nákupu počítače, který bude již od výrobce nabitý aplikacemi, poněkud zastarává. Také Microsoft začíná přecházet na filozofii, kterou už delší dobu razí konkurence. „Potřebuješ nějakou aplikaci?“ „Tak si ji stáhni z internetu nebo využij služeb online.“ Windows Azure budou zcela spoléhat na prostředí online, ale již ve Windows 7 bude integrace internetu na mnohem vyšší úrovni než na jakou jsme od Microsoftu zvyklí. Vedoucí analytik společnosti Pund-It Charles King k tomu říká: „Pro prodejce jako je Microsoft bude klíčové, aby našli nějakou cestu, která jim pomůže zůstat ve hře a být relevantní.“

Jaké tedy budou operační systémy v blízké budoucnosti? Podle Microsoftu budou jednodušší, spolehlivější a více provázané s internetem, což sníží náklady na vývoj systému a zjednoduší údržbu softwaru. Windows Azure by měly přinést stabilnější platformu, která bude více méně imunní proti výpadkům hardwaru. Do popředí se zřejmě dostane otázka zabezpečení datových center. Podle rozsáhlých investic Microsoftu se dá předpokládat, že v budoucnu se významná část aplikací a dat uživatelů přesune do kyberprostoru, což s sebou přinese nová bezpečnostní rizika. Pokud nebude hrát ochrana soukromí prim, může celý koncept ztroskotat na nedůvěře uživatelů.

Podle posledních informací budou Windows Azure k dispozici už v druhé polovině příštího roku. Windows 7 by se mohly začít prodávat počátkem roku 2010.
Nenechte si ujít:
Microsoft obhajuje označení Windows 7 (aneb co se skrývá za jménem?)

Windows 7: Microsoft vylepší další problematickou funkci z Visty - UAC

Microsoft vyvíjí zcela nový operační systém Midori

Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?

Microsoft upřesnil datum vydání Windows 7

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Výzkum: Třetina nových PC je downgradovaná z Visty na Windows XP

Windows 7: Kódové označení bude oficiálním názvem

Zdroj: PC World.com