Hlavní navigace

Microsoft přidává do OneDrive a Outlook.com ochranu proti ransomwaru

9. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © Bacho Foto
Nové zabezpečení souborů v OneDrive už funguje, Outlook.com se novinek dočká v nejbližších týdnech. Další ve frontě jsou Word a Excel.

Jestliže se vám do počítače dostane ransomware, začne se šířit mezi složkami a šifrovat je, dokud jeho autorům nezaplatíte výkupné za jejich odšifrování. Ransomware se však může rozšiřit i na vaše složky uložené v cloudu a právě této hrozbě a ztrátě dat chce Microsoft předcházet.

Společnost představila možnost oživit složky a soubory uložené na OneDrivu v podobě až měsíc staré, tedy v době před tím, než byly infikovány malwarem. Krom toho se Microsoft chystá spustit automatizovaný systém, který má rozpoznat, kdy se malware do vašeho systému dostal a informovat vás o napadení prostřednictvím mobilního telefonu.

Aktuální dodatečné ochranné prvky se týkají souborů uložených v cloudu na OneDrive a také těch posílaných skrz Outlook.com, webovou verzi Outlooku. Drobný háček je v tom, že ochranu můžou využít jen předplatitelé balíčku Office 365.

„S narůstajícím množstvím online rizik, od virů, ransomwaru či phishingových podvodů je pro nás stále důležitějších, abychom byli správně chráněni a aby naše soubory a osobní data nemohly být zneužity,“ uvádí viceprezident Microsoftu pro Office Kirk Koenigsbauer.

cyber23

Možnost obnovy dat z dřívějších verzí byla dosud součástí OneDrivu pro firmy, nyní je tedy přístupná i běžným uživatelům v rámci předplatného Office 365. Novinkou je to, že odkazy na vaše složky a soubory teď můžete také zaheslovat nebo v Outlook.com rovnou zamezit, aby byly přeposílány dál, případně obojí.
V případě, že nastavíte zákaz přeposílání, Microsoft email rovnou zašifruje, stejně jako veškeré Office dokumenty, které ke zprávě přiložíte. Funkce by měla být dostupná v nejbližších týdnech.

Později v průběhu roku chce Microsoft do svého kancelářského balíčku přidat ještě funkci, která bude ve Wordu, Excelu a PowerPoint automaticky kontrolovat odkazy, podobně jako v Outlook.com. Pokud zjistí, že vedou na podezřelý web, budete na to upozorněni.