Hlavní navigace

Microsoft připravuje dvě zcela nové verze Office

 Autor: © Microsoft
Microsoft zveřejnil datum vydání nové verze svého kancelářského balíku Office 2016 a uvedl, že spolu s ní vydá pro uživatele Windows 10 dlouho očekávané aplikace Office pro dotykové systémy.
Martin Stančík 24. 1. 2015

Sdílet

Preview verze dotykových aplikací bude vydána v únoru spolu s další preview verzí Windows 10. Office 2016 pro desktop pak budou podle vydány Julie Whitové z Microsoftu v druhé polovině roku 2015.

O nové verzi klasického kancelářského balíku od Microsoftu pro desktop se toho zatím mnoho neví. Je téměř jisté, že Microsoft během následujících několika měsíců nabídne preview verzi Office 2016 a začne balík prodávat přibližně ve stejné době, kdy vydá Windows 10.

Whiteová se ani blíže nevyjádřila k ceně balíku, Microsoft však tyto informace obvykle zveřejňuje až těsně před vydáním svého produktu.

Americký gigant již dříve slíbil, že si uživatelé budou moci koupit standardní licenci Office, za níž lze pouze jednou zaplatit a následně používat software bez časového omezení. Vedle toho bude Microsoft i nadále nabízet předplatitelskou službu Office 365.

Představitelé Microsoftu minulý rok naznačili, že se pracuje i na Office pro Mac (které doposud nebyly pojmenovány) a jejich vydání je naplánováno taktéž na druhou polovinu tohoto roku.

Je pravděpodobné, že Microsoft začne prodávat Office 2016 pro Windows a novou verzi tohoto balíku pro Mac ve stejnou dobu, i když v minulosti to bylo tak, že byla nejdříve vydána verze pro Windows a teprve za několik měsíců následovala verze pro Mac.

A kromě Office 2016 Microsoft chystá ještě tzv. Office pro Windows 10. Tato mobilní verze známého kancelářského balíku bude předinstalována na nových smartphonech a tabletech s Windows 10, které budou mít displeje pod osm palců a ve Windows Store bude možné ji zakoupit i pro tablety s většími displeji.

Aplikace Office pro dotykové displeje jsou v hledáčku Microsoftu již několik let. V září roku 2011 bývalý šéf společnosti Steve Ballmer uvedl, že Microsoft pracuje na „Office ve stylu Metro“.

„Měli byste vědět, že tvrdě pracujeme na něčem pro dotykové displeje ve stylu Metro,“ uvedl tehdy Ballmer. Metro bylo označení, které Microsoft dříve používal pro dotykové rozhraní Windows 8.

Nový šéf Microsoftu Satya Nadella pak v březnu tohoto roku oznámil vydání Office pro iPad. Uživatelé Windows od té doby čekají, kdy se dostane i na ně.

Whiteová slíbila, že preview Office pro Windows 10 bude v následujících několika týdnech přibalena k dalšímu buildu Windows 10 Technical Preview.