Hlavní navigace

Microsoft přitvrdil v boji proti nelegálním Windows

22. 4. 2008

Sdílet

Společnost Microsoft se v rámci nové fáze boje proti nelegálním kopiím Windows plánuje zaměřit zejména na software obcházející proces aktivace a ověření systému. Kontrolovány budou systémy Vista a XP a v případě zjištění porušení licence bude uživatelům po upozornění zablokován přístup do pirátského systému.

Společnost Microsoft se v rámci nové fáze boje proti nelegálním kopiím Windows plánuje zaměřit zejména na software obcházející proces aktivace a ověření systému. Kontrolovány budou systémy Vista a XP a v případě zjištění porušení licence bude uživatelům po upozornění zablokován přístup do pirátského systému.

Vzhledem k rozšíření fenoménu počítačového pirátství se podle svých slov Microsoft rozhodl přistoupit ke kontrole nelegálních systémů Windows Vista, a to prostřednictvím nástroje schopného rozpoznat používání softwaru umožňujícího obcházet proces povinné aktivace tohoto systému. Nástroj je již součástí Windows Vista a funguje na principu antivirového programu. Stejný způsob kontroly bude následovat i pro systémy Windows XP.

Kontrola se bude zaměřovat především na způsoby obcházení aktivace známé jako Grace Timer, OEM hack apod. Tyto a podobné systémy podle zjištění společnosti Microsoft zaznamenaly již miliony stažení z internetu a sdílených sítí, a umožňují uživatelům odložit aktivaci operačního systému na neurčito. Obcházení aktivace je přitom v rozporu s licenčním ujednáním.

V případě, že nástroj pro detekci těchto a podobných nástrojů zjistí jejich přítomnost, dojde k zablokování softwarového kódu porušujícího licenční pravidla systému Windows Vista. Současně přepne pozadí plochy systému do černé barvy a vodoznakem označí takový systém jako nelegální.

Nástroj bude dále uživatele několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňovat na skutečnost, že používá nelicencovaný software, a nabídne mu varianty, jak snadno získat legální kopii. V případě, že uživatel svůj operační systém v uvedené době nezlegalizuje, bude mu po uplynutí tohoto období znemožněn přístup k systému, a to až do doby jeho aktivace.

Podle vyjádření Microsoftu užívání legálního softwaru s sebou nese celou řadu výhod, které mohou jejich uživatelé využívat. Jedná se zejména o neustálý přístup ke všem aktualizacím systému a o zabezpečení pomocí služby Windows Update, včetně servisních sad, aktualizací zabezpečení a kritických aktualizací. Uživatelé nelegálních systémů Windows, které nejsou z tohoto důvodu aktualizovány, tak nejsou chráněni před útoky virů, spyware apod. Tím se významně zvyšuje riziko ztráty osobních dat.
Nenechte si ujít:
Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!

Vista má stále stejného rivala – Windows XP

Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

Microsoft výrazně snižuje ceny Windows Vista

Windows 7: Přijdou již příští rok?

Windows Vista a Internet Explorer 7 – jak se prosazují?

Service Pack 3 pro Windows XP by měl přijít už v dubnu

Microsoft vyvíjí od základů nový operační systém

Program Výhody legálních Windows (WGA) vznikl před čtyřmi roky a doposud ověřil legálnost licencí Windows na více než 900 milionech systémů na celém světě, z toho téměř 4,5 milionů v České republice. Výrazně se podílel i na loňském poklesu softwarového pirátství v ČR, a to o jeden procentní bod.

Jaký je váš názor na tento krok Microsoftu? Pomůže vymýtit pirátské verze Windows? Podělte se o něj s námi v diskusi.