Hlavní navigace

Microsoft přizpůsobil Defender Androidu a iOS

24. 2. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia © georgejmclittle
Microsoft přichází s bezpečnostním softwarem Defender také na Android a iOS. Zprvu se však zaměřuje jen na firemní klientelu.

Přestože tvůrci malwaru si nejčastěji vybírají za cíl osobní počítače, imunní vůči útokům nejsou ani mobilní zařízení se systémy Android a iOS. Microsoft si to uvědomuje a zamýšlí svůj bezpečnostní systém Defender na obě platformy přinést.

Podrobnosti tohoto záměru se nejspíš dozvíme až příští týden na bezpečnostní konferenci RSA Security, avšak zástupci společnosti o něm pohovořili už pro zpravodajství CNBC. Později Microsoft ještě doplnil, že produkt hodlá uzpůsobit též systému Linux.

Signálem, že se Microsoft se svým bezpečnostním softwarem pokusí proniknout i na jiné platformy, bylo už loni v létě jeho přejmenování z Windows Defender na Microsoft Defender. Teď tento krok konečně dostává reálné obrysy a preview nových verzí programu by mělo být dostupné příští týden.

„Mobilní zařízení jsou celkem zabezpečená. Celkem zabezpečená však neznamená, že jsou bezpečná,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC Rob Lefferts, viceprezident Microsoftu. „Malware útočí i na ně.“

Zdá se, že pro mobilní platformy nebude mít Defender podobu tradičního antimalware programu, který ve Windows hledá a odstraňuje malware z počítače. Na iOS a Androidu bude uživatele primárně chránit před návštěvou webových stránek, které jsou dle Microsoftu rizikové. Jestli bude taky na mobilech a tabletech detekovat malware a adware jako na počítačích, zatím není zřejmé.

A ještě jedna zajímavost. Přestože z novinky ve finále budou nejspíš těžit i běžní uživatelé, Microsoft s ní zatím cílí hlavně na firemní klientelu a její zařízení.

soutez_casestudy

„Víme, že naši klienti se pohybují v komplexních a heterogenních prostředích. Poskytnout jim proto taky komplexní ochranu pro různé platformy prostřednictvím jediného produktu je důležitější než kdy dřív.“

Google sice dlouhodobě ujišťuje, že aktualizovaný Android je tou nejlepší ochranou proti malwaru, další vrstva ochrany by ale uživatelům mohla přidat na klidu. Přinejmenším Microsoft věří, že firemní klientelu dokáže přesvědčit o vhodnosti jednoho bezpečnostního nástroje platného jak pro počítače tak pro telefony.

Byl pro vás článek přínosný?