Hlavní navigace

Microsoft prodlouží podporu Windows Server 2008 o 18 měsíců

 Autor: © Microsoft
Znovu také uživatelům stařičkého operačního systému Windows XP připomněl, že jeho podpora skončí v dubnu 2014.
Filip Brůcha 26. 9. 2012

Sdílet

Microsoft prodloužení podpory oznámil prostřednictvím svého elektronického zpravodaje Životní cyklus podpory produktů. „Politika Microsoftu zaručuje minimálně pětiletou základní podporu nebo dvouletou základní podporu od momentu uvedení nové verze produktu, bez ohledu na to, které období je delší,“ píše se ve zpravodaji.

V období základní podpory se Microsoft stará o distribuci bezpečnostních aktualizací, obecných oprav a nových nástrojů. V druhé polovině celkově desetileté podpory produktu, pro kterou se vžilo označení rozšířená, se pak společnost zavazuje pouze k vydávání oprav pro bezpečnostní zranitelnosti. Pravidla Microsoftu však také obsahují jednu výjimku, podle které má uživatel nárok na prodlouženou podporu v případě, že se vývoj jeho nástupce příliš táhne,

Za právoplatného nástupce systému Windows Server 2008 je považována verze Server 2012 uvolněná počátkem toho měsíce, přestože Microsoft již v roce 2009 přišel s Windows Server 2008 R2. Plánovaný přechod ze základní na rozšířenou podporu se tak z 9. července 2013 přesunul na 15. ledna 2015. Konec rozšířené podpory byl pak přesunut na 14. leden 2020.

Microsoft si při této příležitosti také neodpustil možnost připomenout uživatelům Windows XP, že podpora jejich operačního systému brzo skončí, a měli by proto zvážit přechod na novější verzi. Jako nejvhodnější řešení se prý nabízí přechod na Windows 7. Společnost očividně příliš nepočítá s tím, že by tito uživatelé provedli upgrade přímo na nejnovější Windows 8.

Prodloužení podpory produktů není příliš časté, nikoliv však bezprecedentní. Loni v únoru například Microsoft v tichosti prodloužil podporu spotřebitelských edicí Windows 7 a Vista o pět, aby lépe odpovídala životnímu cyklu firemních edicí. V lednu 2007 zase firma prodloužila základní podporu Windows XP Home do roku 2009, což učinila nejen kvůli synchronizaci cyklu s Windows XP Professional, ale zřejmě také proto, že si byla vědoma obrovské popularity systému. Podle posledního měření společnosti Net Applications Windows XP stále běží asi na 42,5 % všech počítačů s připojením k internetu.