Hlavní navigace

Microsoft prodloužil antivirovou podporu Windows XP do roku 2015

19. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Všechny ostatní druhy uživatelských podpor skončí podle původního plánu již letos.

Přes 30 % všech desktopů po celém světě běžících stále na starém operačním systému Windows XP bude i příští rok chráněno proti malwaru. Microsoft se totiž rozhodl prodloužit o 1 rok anti-malwarovou podporu. To i přesto, že jeden z nejpopulárnějších operačních systémů všech dob letos v dubnu oficiálně odejde do důchodu.

Uživatelé Windows XP tak budou až do 14. července 2015 varováni před možnými riziky infekce a budou dostávat anti-malwarové aktualizace. O všechny ostatní druhy podpor - opravy chyb, softwarové aktualizace či zákaznickou podporu, však uživatelé přijdou podle plánu 8. dubna 2014.

Tuto zprávu pravděpodobně uvítají zejména firmy, které stále nepokročily v přechodu na novější verze Windows a jejich kritické aplikace by tak za několik měsíců běžely na zranitelných počítačích. Takových firem je i přes dlouhodobou kampaň Microsoft hodně.

Na trh se Windows XP dostaly v roce 2001 a rychle se staly nejpopulárnějším operačním systémem na světě. Na vrcholu je používalo přes 800 miliónů uživatelů.

Podle dat deníku The Economist běžely Windows XP ještě loni v dubnu na 39 % firemních počítačů.

Microsoft chtěl se systémem úplně skoncovat již několikrát. Vždy si to ale rozmyslel po negativní reakci ze strany uživatelů – v roce 2008 dokonce vznikla petice. Současné řešení bychom tak mohli označit za jakýsi kompromis.