Hlavní navigace

Microsoft rozšířil Azure o dva nástroje open source

31. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © Delphimages - Fotolia.com
Společnost pokračuje v podpoře technologií třetích stran a zpřístupňování vlastní cloudové platformy Azure i pro oblíbené nástroje vyvíjené jako open source. Nově je možno využívat nástroje Packer a OpenNebula.

„Správci IT a vývojáři rádi používají širokou škálu platforem a technologií. Bez ohledu na jejich volbu se vždy snažíme zajistit, aby si tyto produkty s Azure dobře rozuměly,“ řekl Doug Mahugh, technologický evangelista v Microsoft Open Technologies. Při výběru nových služeb se přitom Microsoft řídí hlavně tím, co je populární mezi vývojáři.

Společnost uzavřela partnerství se dvěma organizacemi, které nabízejí oblíbené programy open source pro správu cloudových zdrojů – Packer a OpenNebula. Microsoft současně uvolnil ovladače, díky kterým je nyní možné oba nástroje používat v Azure.

Především Packer se těší rostoucí oblibě mezi systémovými správci, kteří jej používají ke správě operací obrazů virtuálních strojů. Nástroj si dokáže přizpůsobit a nastavit nezbytné komponenty pro virtuální stroje a následně vytvořit identické kopie pro běh na různých platformách. Packer lze navíc využít také ve spojení s konfiguračními nástroji Chef nebo Puppet.

special_kyberutoky

Právě Packer je podle Mahugha mezi vývojáři tak populární, že Microsoft obdržel mnoho požadavků na jeho zpřístupnění v Azure.

Druhý nováček, OpenNebula, je software pro správu cloudu. Využít by jej mohly zejména firmy, které se zajímají o hybridní cloudy, tedy model, kdy část operací běží na veřejném cloudu jakým je třeba Azure, a další část třeba na privátním cloudu. Microsoft chce podporou tohoto nástroje podle svých slov přilákat například telekomunikační společnosti nebo poskytovatele služeb.