Hlavní navigace

Změna: Microsoft ruší plán prodávat Windows 7 bez IE

Společnost Microsoft ruší svůj plán na vydávání evropských verzí operačního systému Windows 7 bez prohlížeče Internet Explorer (IE). Tento krok měla firma v plánu kvůli utišení antimonopolních sporů.
Petr Šverák 4. 8. 2009

Sdílet

Rozhodnutí zrušit verzi operačního systému bez prohlížeče EI, pojmenovanou Windows 7 E, je odpovědí na zprávu od Evropské komise a ohlasu od výrobců, vysvětluje Dave Heiner, více prezident společnosti Microsoft a člen hlavní rady, na blogu v prohlášení zveřejněném v pátek večer a pojmenovaném "Windows 7 and Browser Choice in Europe".

Nicméně Microsoft má stále v plánu nabízet možnost nainstalovat jiný prohlížeč a deaktivovat Internet Explorer.

Oba tyto plány společnost připravila kvůli antimonopolním námitkám, které vznesla v lednu Evropská komise a vyčítala Microsoftu maření veřejné soutěže integrováním prohlížeče Internet Explorer do svého operačního systému Windows, jež využívá velká většina počítačů.

Plán nabízet Windows bez IE byl představen 11. června.

Jenže Evropská komise se v další zprávě vyjádřila trochu přijatelněji. "Zákazníci by měli mít možnost zvolit si prohlížeč, nemusí jít nutně o operační systém bez prohlížeče." Na to zareagoval Microsoft  24. června, kdy oznámil možnost volby browseru. Ale i přes pozitivní reakci komise Microsoft počítal i s verzí Windows 7 E, dokud nebude známo konečné rozhodnutí.

A trvalo týden než si to společnost rozmyslela. Podle Heinera byly klíčové reakce partnerských firem a výrobců.

"Naši partneři a výrobci nás varovali, že vydání OS Windows 7 E jen proto, aby byl poté nahrazen verzí Windows s prohlížečem IE, zmate zákazníky a nebudou vědět jakou verzi kupovat.

Takže nakonec bude Microsoft 22. října prodávat i v Evropě stejnou verzi jako na ostatních světadílech, verzi s možností volby prohlížeče.

Nejde ovšem o první problém Microsoftu s Evropskou komisí. V roce 2004 dostala firma pokutu 497 miliónů euro za to, že automaticky přidávala Media Player do operačního systému Windows. Firma poté prodávala i verzi bez tohoto přehrávače, ovšem za stejnou cenu jak s ním a proto se jich moc neprodalo. A ještě dříve měl Microsoft problém v USA s prohlížečem Internet Explorer a to už v roce 1990, v tomto řízení byla společnost shledána vinou ve věci nelegálního maření soutěže.