Hlavní navigace

Microsoft si zaregistroval „Windows 365“, co to znamená?

11. 2. 2015

Sdílet

 Autor: Microsoft
Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že Microsoft si na konci minulého měsíce u amerického patentového úřadu zaregistroval ochrannou známku známku „Windows 365“. Co to znamená do budoucna?

Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že Microsoft si na konci minulého měsíce u amerického patentového úřadu zaregistroval ochrannou známku známku „Windows 365“. Co to znamená?

Ochranná známka byla zaregistrována 29. ledna a je velmi podobná již existující známce „Office 365“, kterou americký gigant používá k označení svého programu, v rámci kterého nabízí koncovým uživatelům a firmám aplikace sady Office na bázi předplatného.

Registrace nové známky tak podle některých expertů opět nasvědčuje tomu, že Microsoft plánuje v budoucnu nabízet na bázi předplatného i svůj operační systém.

O známku Office 365 Microsoft požádal v polovině roku 2011 a ještě v tom roce mu byla přidělena. Dohady o tom, že Microsoft plánuje na bázi předplatného nabídnout i svůj operační systém, se objevují již dlouho, avšak Microsoft tyto informace nikdy nepotvrdil. Otázkou je, na kolik je tento koncept reálný´.

Microsoft nedávnona své tiskové konferenci promluvil o tom, že „Windows 10 si mají uživatelé představit jako službu“. „O Windows 10 přemýšlíme jako o službě,“ uvedl Terry Myerson minulý měsíc na tiskové konferenci. „Windows 10 jsou mnohem více, než jen novou verzí Windows. Windows 10 mění pravidla hry a zcela změní vztah mezi námi a spotřebiteli.“

Když Myerson mluvil o „Windows jako službě“, měl tím na mysli to, že Windows 10 budou aktualizovány rychleji, než dříve, přičemž aktualizace budou uživatelům poskytovány po celou dobu životnosti zařízení, na němž je OS nainstalován. Bližší informace o tomto konceptu mají být zveřejněny v následujících měsících.

V přihlášce k udělení ochranné známky, kterou Microsoft podal 29. ledna, není jasné, jak by služba měla vypadat. V textu je zmíněno všechno od „operačního softwaru jako služby“ a „operačního systému počítače“ až po „mobilní telefony“ a „elektronický úložný prostor pro data a dokumenty.“

Někteří experti si myslí, že by Windows 365 mohly nabídnout rozšířenou podporu pro zákazníky, jejichž zařízení zastarají nebo se na ně politika doživotní záruky z jakéhokoli důvodu nebude vztahovat.

Podle analytika Paula DeGroota ze společnosti Pica Communications však Microsoft podrobnější informace o svém programu Windows 365 nejspíše v nejbližší době nezveřejní.

„Microsoft o licenčních pravidlech týkajících se Windows 10 zatím nic prepozradil,“ řekl DeGroot. „A pokud zvolí stejný postup jako u Windows 8, nelze očekávat, že by je zveřejnili dříve, než několik týdnů před vydáním operačního systému.“