Hlavní navigace

Microsoft sníží cenu Windows o 70 procent

23. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Sílící pozice konkurence, jakou jsou například Chromebooky firmy Google, stejně jako cenová politika Applu v oblasti operačních systémů, povedou v nejbližší době Microsoft ke snížení cen Windows 8.1 pro výrobce počítačů až o 70 procent.

Cena licence pro výrobce bude pro Windows 8.1 15 dolarů a předinstalovat ji budou moci na zařízení s koncovou cenou do 250 dolarů. To je výrazná změna proti dosavadní obvyklé ceně 50 dolarů. Tyto informace byly uveřejněny na stránkách Bloomberg technology a mají pocházet z důvěryhodných zdrojů uvnitř Microsoftu. Slevy by měly být dosažitelné pro libovolné zařízení, které bude spadat do zmíněného cenového rozsahu, bez ohledu na velikost nebo typ.

Zejména v posledním čtvrtletí konkurenční produkty firem Apple a Google snížily zisky divizí prodávající uživatelské licence Microsoftu. Jednou z mála možných cest, jak s tím bojovat, je právě usnadnit život výrobcům PC, kteří budou moci nabídnout svá zařízení minimálně o 15 procent levněji, aniž by si ukrajovali ze svých i tak tenčících se marží.

Objevují se už názory, že trh s PC se víceméně nezachranitelný, jak dokazují poklesy jeho prudce v posledních letech. Místo něj se ovšem objevil nový segment s mobilními zařízeními typu tablet, jehož hodnota se odhaduje na 80 miliard dolarů, a který dále roste. Na největšího konkurenta či spíše nástupce levných notebooků tu lze považovat nejspíše Chromebook, novou formu přenosného počítače pracující s novým operačním systémem Chrome OS a maximálně orientovaným na online práci, což samozřejmě snižuje nároky na úložiště i vlastní výkon procesoru.

Společnost Microsoft, která má necelý měsíc nového generálního ředitele, se bude snažit urychlit vývoj a uvádění nových zařízení. Podle neoficiálních zdrojů například nebude u zařízení spadajících do levných licencí požadovat plnou certifikaci loga, procesu, který ověřuje kompatibilitu hardwaru. Nezbytnou podmínkou například již nebude doteková obrazovka. Bohužel se může stát, že to povede k problémům se stabilitou a kompatibilitou, což by mohlo dále posílit pozice zařízení s iOS, kde podobné problémy, především díky jedinému celosvětovému výrobci, prakticky neexistují.

Tiskový mluvčí Microsoftu tyto informace odmítl komentovat. Na počátku února ovšem uveřejněné statistiky napovídají, že prodáno bylo něco více než 200 milionů licenci Windows 8, počítáno od října 2012, kdy byly uvedeny. To je podstatně menší rychlost nasazování než u předchozích Windows 7. Běžná koncová cena za licenci je sice dosud 50 dolarů, ale ti největší odběratelé, výrobci vlastních značek PC, byli zvyklí spíše na cenovou hladinu 30 dolarů, na kterou se dostávali i díky různým marketingovým podporám firmy Microsoft. Ty budou zřejmě v budoucnosti omezeny a nebude s nimi možno počítat.