Hlavní navigace

Microsoft spustil Office 365, v ČR si ještě počkáme

 Autor: © Microsoft
K dispozici jsou nové Office 365, stejně jako krabicová verze Office 2013.
Filip Brůcha 30. 1. 2013

Sdílet

K tradičním licencím s neomezenou platností přidal Microsoft model předplatného, které je třeba obnovovat každý rok. Americké domácnosti tak roční používání cloudové varianty Office 365 Home Premium vyjde přibližně na 100 dolarů, přičemž aktualizace omezené licence bude probíhat prostřednictvím datového centra společnosti. Tato licence spotřebitelům umožňuje instalaci balíčku až na 5 počítačů nebo tabletů s operačními systémy Windows 7, Windows 8 a Mac OS X. Počet samotných účtů není nijak omezen, takže každý rodinný příslušník může mít jeden vlastní.

Pro konzervativněji smýšlející jedince je stále k dispozici licence s neomezenou platností v podobě Office Home & Student 2013. S touto licencí, která v USA stojí necelých 140 dolarů, je však produkt možné nainstalovat na jediné zařízení s Windows nebo Mac OS. Pro srovnání, pořizovací cena Office Home & Student 2010 činí 150 dolarů, ovšem licence umožňuje jejich instalaci až do tří počítačů.

Součástí Office Home & Student 2013 i Office 365 Home Premium jsou nástroje Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Balíček Office 365 však vedle toho zahrnuje ještě 20 GB úložného prostoru na SkyDrive, 60 volných minut měsíčně pro volání přes Skype, programy Publisher, Access a Outlook. V současné chvíli je služba Office 365 dostupná na 162 trzích ve 21 jazycích. V Česku si na novou generaci Office ještě počkáme, termín Microsoft zatím nestanovil.

Model předplatného má kromě nižší ceny a větší nabídky i tu výhodu, že na rozdíl od tříletého cyklu vydávání nových verzí Office aktualizace Office 365 probíhá průběžně. Na druhou stranu však produkt nelze považovat za přímou alternativu k známé službě Google Apps, protože uživatelské zařízení je stále používáno k ukládání určitého množství dat. Pokud byste však měli zájem o kancelářské nástroje dostupné pouze prostřednictvím rozhraní webového prohlížeče, pak můžete využít Office Web Apps, které jsou rovněž součástí balíčku Office 365 Home Premium.

Jak Office Home & Student 2013, tak i Office 365 Home Premium jsou přizpůsobené dlaždicovému rozhraní operačního systému Windows 8, takže se samozřejmě počítá i s jejich ovládáním přes dotykové displeje. Samotné rozhraní nových Office pak bylo výrazně zjednodušeno, což s povděkem kvitovali novináři i analytici.

Z dalších zajímavých novinek zmiňme například možnost přímé úpravy PDF souborů ve Wordu nebo nové nástroje pro analýzu dat v Excelu. Ačkoliv pak nejsou Office 365 ryze cloudovou službou, díky přímému propojení se SkyDrive je vytvořené soubory možné okamžitě uložit na web, a zapomenout nesmíme ani na Office On Demand, což je nástroj umožňující dočasnou instalaci Office na libovolný počítač, podle aktuální potřeby uživatele.