Hlavní navigace

Microsoft ukáže, co o vás sbírá

2. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Mark Hachman/IDG
Firma Microsoft reaguje na kritiku týkající se sběru dat novou aplikací -- Diagnostic Data Viewer ve Windows 10 odhalí, jaká data od vás společnost vlastně čerpá.

Microsoft poskytl testerům Windows 10 k otestování novou aplikaci, která má zobrazovat jasný přehled diagnostických dat, která společnost od svých uživatelů sbírá a archivuje na svých serverech.

Telemetrie je přitom diskutovanou problematikou už od uvedení Desítek a Microsoft je dlouhodobě kritizován za mlžení kolem sběru dat, z nichž mnohá od uživatelů směrem k firmě proudí nedobrovolně.

Alespoň částečnou nápravu by měl představovat Diagnostic Data Viewer (DDV), který je součástí aktuálního Windows Insider buildu 17083.

„Jde o aplikaci, která vám umožní pohlédnout na diagnostická data, která jsou z vašeho zařízení zasílána Microsoftu. Řadí je do jednoduchých kategorií na základě toho, k čemu je Microsoft využívá,“ popisuje Dona Sarkarová, mluvčí Insider programu.

V současnosti je  DDV dostupný pouze v něm, už v jarní aktualizaci systému by však měl být dostupný veřejně.

Podle Sarkarové DDV zobrazuje „přesná data uploadovaná Microsoftu“ a dává uživatelům možnost dohledat konkrétní diagnostické operace a filtrovat mezi nimi napříč kategoriemi. V průvodním dokumentu, který k novince Microsoft vydal, je pak uživatelům doporučeno, aby poté, co DDV použijí a prohlédnou potřebná data, aplikaci zase vypnuli; zapnutá totiž může spotřebovávat až 1 GB paměti na pevném disku.

Uvedení DDV je dalším krokem k transparentnosti sběru dat, o němž Microsoft dosud mlžil a těm uživatelům, kteří jsou nejvíce proti, doporučil minimalizování sbíraných dat uvedením příslušného nastavení do „základního“ režimu.

Podle některých je však nepravděpodobné, že by DDV byla signálem, že Microsoft hodlá nějak výrazně ustupovat kritice svých zákazníků. Podle Michaela Cherryho, analytika ze specializované společnosti Directions on Microsoft, je za uvedením DDV spíš snaha vyhovět regulacím Evropské unie, v rámci které v květnu vejde v platnost Obecné nařízení na ochranu osobních údajů.

Podle toho budou muset společnosti získat od svých zákazníků výslovné svolení ke sběru jakýchkoliv osobních údajů.

„Společnosti tak budou muset plně zveřejnit, jaká data sbírají a jak dlouho je budou uchovávat. A lidé s tím budou muset souhlasit. Což dosud není součástí Windows 10,“ vysvětluje Cherry. Zda se však unijní orgány spokojí s opatřením typu DDV, ale dle něj není jisté.

Naopak co jisté je, tak to, že Microsoft bude sběr dat tvrdě obhajovat, jelikož pro společnost jde o základní zdroj informací pro správu a vylepšování Windows. „Potřebují vědět, zda mají uživatelé nainstalovaný aktuální antivirus a obecně, kolik lidí svůj systém pravidelně udržuje a aktualizuje.“

Telemetrie je pro Microsoft zásadní ale i z jiných důvodů, například při rozhodování o distribučních plánech nových aktualizací Windows 10, kdy se tyto nejdříve dostávají k uživatelům, kteří mají nainstalovány nejnovější ovladače. Diagnostická data rovněž pomáhají identifikovat problémy, nacházet řešení a posilovat účinnost prevence.

A tak, ač se může Cherry zdát skeptický, uvedení DDV a odhalení další části pozadí sběru dat v zásadě vítá.

Cloud22

„Ta diskuze bude pokračovat, ale teď už budeme alespoň moct říct, že nejsme úplně oslepení. Určitě jde o krok správným směrem. Budou však třeba další,“ říká. „Nepopírám, že sběr dat pomáhá systém zlepšovat, takže mu rozumím. Jen se ptám, proč jich musí sbírat tolik.“

Což je přece jen otázka, na kterou DDV odpověď nenabízí...