Hlavní navigace

Microsoft ukončil podporu Office 2008 pro Mac

9. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft připomněl uživatelům kancelářského balíku Office 2008 pro Mac, že podpora jejich softwaru končí již tento týden. Týká se to i verze Business Edition určené pro komerční účely.

„Podpora Office 2008 pro Mac skončí 9. dubna 2013,“ oznámili na oficiálním blogu vývojáři. Sada Office 2008 pro Mac byla vydána 15. ledna 2008, tedy před pěti lety a třemi měsíci. Pro srovnání, Microsoft podporuje Office pro Windows deset let, tedy dvojnásobnou dobu než verzi pro Mac. Například sada Office Pro domácnosti a studenty 2007, která byla vydána na konci ledna 2007 – rok před tím, než se objevil Office 2008 pro Mac – budou podporovány až do října 2017. Podpora starší sady Office pro studenty a učitele 2003 končí v dubnu 2014 spolu s Windows XP.

A za pár dnů skončí podpora i firemní verze balíku Office 2008 pro Mac Business Edition. Ukončení podpory samozřejmě neznamená, že Office pro Mac 2008 najednou přestane fungovat. Balík bude možné spustit a vytvářet či upravovat v něm dokumenty i nadále. Od osmého dubna však Microsoft nebude pro svou kancelářskou sadu vydávat žádné bezpečnostní aktualizace. Microsoft z nějakého důvodu přistupuje k Office pro Windows jako k firemním produktům, i když některé jejich verze nelze pro komerční účely využívat, a všechny edice Office pro OS X pak má zařazeny mezi produkty pro jednotlivé uživatele. To vyplývá z FAQ umístěných na stránkách Microsoftu, kde společnost vysvětluje rozdíl mezi podporou pro firemní a jednotlivé zákazníky.

„Microsoft nabídne minimálně desetiletou podporu pro vývojářské a firemní produkty,“ stojí ve FAQ. „Mainstreamovou podporu v délce minimálně pěti let Microsoft nabídne od doby vydání produktu nebo do dvou let po vydání nástupnické verze produktu v závislosti na tom, která ze skutečností nastoupí později.“ Rychlé ukončení podpory u Office 2008 pro Mac není novinkou, uživatelé Office 2004 pro Mac nedostávají žádné bezpečnostní aktualizace již od ledna 2012. U této verze svého kancelářského balíku sice Microsoft podporu ukončil o dva roky později, než bylo původně v plánu, šlo však o výjimku. „Toto prodloužení nemění naši politiku, v rámci které podporujeme Office pro Mac po dobu pěti let,“ uvedl tenkrát představitel Microsoftu. Prodlouženou podporu Office 2004 pro Mac nabídl Microsoft uživatelům proto, že verze 2008 nepodporovala makra, která řada uživatelů v té době ještě potřebovala ke své práci.

Řešením pro uživatele Macu může být přechod na webovou aplikaci Office 365, která umožňuje využívat Office 2011 pro domácnosti a podnikatele pro Mac až na pěti Macích. Předplatné pro Office 365 Home Premium stojí sto dolarů ročně. Office 2011 pro Mac bude Microsoft podporovat až do ledna 2016.