Hlavní navigace

Microsoft umožní downgrade z Windows 8 na Windows 7 a Vista

2. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Licenční smlouva dovolí majitelům edice Windows 8 Pro přechod na starší verze Windows 7 a Windows Vista.

Právo na downgrade, které zákazníkům umožňuje nahradit novější verzi Windows za starší edici, aniž by museli platit za dvě kopie, dostanou pouze uživatelé Windows 8 Pro. Stejně tomu bylo i v případě předchozí verze Windows, kdy mohli na starší verzi přejít výhradně uživatelé Windows 7 Professional.

„Místo Windows 8 Pro můžete použít jednu z následujících starších verzí: Windows 7 Professional nebo Windows Vista Business,“ píše se v licenčním ujednání pro operační systém Windows 8 Pro, který budou na svá zařízení instalovat výrobci počítačů. Edice Windows XP Professional, na kterou mohli přejít uživatelé Windows 7 Professional, v licenční smlouvě zmíněna není. Podpora Windows XP přitom končí až v dubnu 2014.

Licenční expert a technologický specialista z CDW Kenny Chan k tomu říká: „Takže nemáme možnost downgradu na Windows XP. Za povšimnutí stojí také to, že ani Office 2013 nebudou Windows XP podporovat. Jak vidno, konec Windows XP je nevyhnutelný. Jediné co nevím je, jak dlouho Microsoft ponechá Windows XP ke stažení na VLSC pro multilicenční zákazníky po debutu Windows 8.“ VLSC (Volume License Service Center) je webový portál pro společnosti, které s Microsoftem podepsali multilicenční smlouvu.

Na rozdíl od běžných spotřebitelů a malých podniků mají korporace disponující firemní licenční smlouvu, včetně multilicenčního řešení Software Assurance, právo na downgrade z jakékoliv verze Windows na předchozí edici. Toto právo začaly firmy uplatňovat především v roce 2007 po vydání operačního systému Windows Vista, kdy začaly hromadně downgradovat na Windows XP.

Běžní spotřebitelé mají právo na downgrade vždy jen v případě, že vlastní kopii Windows distribuovanou pod partnerskou licencí OEM. U Windows 8 tomu podle všeho tedy nebude jinak. Jako obvykle si však zákazník bude muset instalační médium pro starší systém sehnat sám. Microsoft ani výrobci zařízení takovou povinnost nemají.

Výrobci počítačů budou do svých produktů ještě nějakou dobu, konkrétně až do října 2014, moci stále instalovat Windows 7. Případný přechod na novější Windows 8 už ale pro vlastníky takových zařízení nebude bezplatný.

Byl pro vás článek přínosný?