Hlavní navigace

Microsoft úpěnlivě žádá o přechod na Windows 11

31. 5. 2024

Sdílet

 Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E
Windows 11 zatím nejsou tak úspěšné, jak Microsoft doufal. Pořád však věří, že vás k přechodu na systém přesvědčí.

Když v říjnu 2021 přišel na trh operační systém Windows 11, měl znamenat revoluci. Bohužel pro Microsoft mnoho uživatelů stále preferuje Windows 10 a aktualizaci odmítá. Dokazují to stále klesající čísla „Jedenáctek“.

Jste spokojeni s Windows 11?

To se samozřejmě Microsoftu nelíbí a různými metodami se snaží uživatele přimět k přechodu na Windows 11. Kromě výhrůžných zpráv o ukončení podpory řady verzí Windows 10 se nyní objevila ještě jedna pobídka. Microsoft nedávno aktualizoval oficiální stránku podpory, aby ještě víc zdůraznil nevýhody Windows 10 ve srovnání s Windows 11.

Nad vším visí upozornění, že „podpora Windows 10 skončí v říjnu 2025“ a že „Microsoft již nebude poskytovat bezpečnostní aktualizace ani technickou podporu pro Windows 10“. Tím by systém zůstal zranitelný vůči malwarovým útokům a dalším hrozbám.

Jinými slovy, Microsoft zdůrazňuje, že přechod na Windows 11 je tou nejbezpečnější cestou. Při porovnávání obou operačních systémů Microsoft výslovně zdůrazňuje výhody Windows 11 v takových oblastech, jako je zálohování a obnova dat.

Microsoft si bude účtovat za bezpečnostní aktualizace Windows 10. Kolik to bude? Přečtěte si také:

Microsoft si bude účtovat za bezpečnostní aktualizace Windows 10. Kolik to bude?

Osobní preference – jako je uživatelské rozhraní Windows 10 nebo jeho optimalizace pro hraní her – jsou samozřejmě ignorovány. Důvodem k váhání při přechodu na Windows 11 jsou také stále kontroverznější funkce umělé inteligence a reklamy v nabídce Start.

Další používání Windows 10 bude stát peníze

Je ale přechod na Windows 11 nevyhnutelný? Ne tak docela.

Pokud dáváte přednost Windows 10 (nebo jste u nich zůstali, protože váš počítač nesplňuje hardwarové požadavky pro Windows 11), Microsoft nabízí alternativní řešení. Můžete se rozhodnout pro program „Rozšířené bezpečnostní aktualizace“ (Extended Security Updates, ESU), který zaručuje další bezpečnostní aktualizace, nikoliv však aktualizace funkcí. Bohužel si Microsoft za tuto možnost bude účtovat poměrně vysoké poplatky, zejména pro firmy.

Konec Windows 10 může z 240 milionů počítačů udělat elektronický odpad Přečtěte si také:

Konec Windows 10 může z 240 milionů počítačů udělat elektronický odpad

V prvním roce po ukončení podpory si Microsoft bude účtovat 61 USD za zařízení. Od druhého roku se částka vyšplhá na 122 USD. Ve třetím roce pak neuvěřitelných 244 USD. Firmám s vyšším počtem zaměstnanců tak nevyhnutelně vzniknou náklady.

CS24

V současné době není znám ceník programu ESU pro běžné uživatele, ale lze předpokládat, že budete moci používat Windows 10 nejpozději do konce roku 2028 – pokud budete ochotni nějaké dodatečné náklady akceptovat.

Microsoft tak dělá vše proto, aby uživatele přesvědčil, že přechod na Windows 11 je správná volba. Statistiky ukazují, že Windows 10 dosáhly už zhruba pět let po svém vydání 85% míry přijetí. Naproti tomu Windows 11 se v současnosti pohybují kolem 26 %.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?