Hlavní navigace

Microsoft ustoupil od sporné licence sady Office 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Licenční smlouva programu Office 2013 vyvolala u zákazníků vlny nevole a rozzlobených reakcí. Svazovala totiž instalaci této kancelářské sady nerozlučně s jediným počítačem.

Pokud jste si program zakoupili do tohoto úterý, museli jste souhlasit s podmínkami, které uváděly, že je Office 2013 pevně svázán s prvním počítačem, na kterém byl nainstalován. V případě odcizení, rozbití nebo morálního opotřebení tohoto počítače bylo tedy nutné zakoupit Office 2013 znovu. Microsoft však od této podmínky v pondělí ustoupil.

„Od zákazníků jsme obdrželi zpětnou vazbu a zjistili jsme, že je o tuto flexibilitu zájem. Je to rozumné a fér,“ řekl v úterý Jevon Fark, marketingový manažer týmu Office. „Nové podmínky vstoupí v platnost dnes [v úterý] ráno,“ dodal.

Nové licenční podmínky zákazníkům umožní nainstalovat Office 2013 na nový počítač každých 90 dní (v případech selhání hardwaru i častěji). Podle původních podmínek byl program pevně spjat s prvním počítačem, na kterém byl nainstalován, takže v případě jeho odcizení, ztráty či rozbití nebylo možné program na novém zařízení znovu použít (s výjimkou případů, kdy se počítač rozbil ještě v záruční době).

Fark se na blogu Microsoftu snažil tento krok vysvětlit, ale v odpověď se mu dostalo pouze reakcí naštvaných zákazníků. „To není fér,“ napsal v diskuzi Helinton Roberto Dias. „Takže já zaplatím 399 dolarů za Office Pro a počítač mi ukradnou nebo se rozbije. A hádejte co? Musím zaplatit znovu, abych Office mohl používat. To ani náhodou.“

Změna, která proběhla v úterý, je v podstatě pouze úpravou starých licenčních podmínek pro Office 2010. Ta změnu počítače umožňovala vždy, kromě případu, kdy byl software v zařízení nainstalován již u výrobce.

Microsoftu potrvá přibližně tři měsíce, než na změnu přizpůsobí své mechanismy, které společnost používala k vynucení dodržování těchto pravidel. Zákazníci během této doby nebudou moci nainstalovat Office na jiný počítač klasickým zadáním produktového klíče, ale bude potřeba zavolat na technickou podporu Microsoftu.

Podle analytiků měla změna podmínek zákazníky přimět využívat cloudovou službu Microsoftu Office 365, i když Microsoft se tomuto názoru brání. Tento krok Microsoft vysvětluje tím, že převzal podmínky používání z „karet produktových klíčů“ (PKC) Office 2010. Tyto karty byly levnými produkty, které se daly zakoupit v maloobchodě, a také umožňovaly instalaci pouze na jednom zařízení.

Tomuto vysvětlení však experti příliš nevěří. „Buďme upřímní. Rozhodně to není v nejlepším zájmu zákazníků,“ řekl Daryll Ullman, spoluzakladatel a ředitel společnosti Emerset Consulting Group, která se specializuje na pomoc firmám s detaily licenčních smluv.

„Klíčovou přísadou našeho receptu na úspěch je naslouchání našim zákazníkům. Jsme vděční za odezvu, která za touto změnou stála,“ napsal Fark na blogu.

Byl pro vás článek přínosný?