Hlavní navigace

Microsoft uvolnil beta verzi Windows Server 8

2. 3. 2012

Sdílet

 Autor:
Krátce po vydání Consumer Preview Windows 8 spustil Microsoft i veřejné beta testování osmé generace serverového operačního systému.

Beta verze je určena zejména pro IT profesionály, kteří by měli Microsoftu poskytnout kvalitní zpětnou vazbu. Microsoft zatím neprozradil, kdy se finální verze serverového operačního systému dostane na pulty obchodů. Šéf divize Windows Steven Sinofsky nicméně nedávno prohlásil, že se vývojový cyklus Windows 8 bude velmi podobat Windows 7. Je tedy možné předpokládat, že stejně tak se bude Microsoft inspirovat u systému Windows Server 2008 i v případě jeho nástupce.


Ve Windows Server 8 se Microsoft soustředí především na virtualizaci. Nový systém tak podporuje virtualizaci sítí, díky které mohou různí pracovníci nebo zákazníci společně používat jednu fyzickou síť, aniž by se tím nějak ovlivnila dostupnost ostatních virtuálních sítí. Součástí snahy Microsoftu o plynulejší vykonávání operací je i další nová funkce, která umožňuje přesun sdílených dat mezi síťovými uzly, aniž by došlo k přerušení chodu serverových aplikací, které tato data používají.


Pokud jde o hostující aplikace, Windows Server 8 spoléhá například na NET Framework 4.5, který podporuje běh aplikací na více procesorových jádrech současně. Aktualizován byl také softwarový webový server IIS (Internet Information Server), který je nyní schopen pokrýt větší množství stránek na jediném serveru a přináší i významná zlepšení v oblasti bezpečnosti.

skoleni

Zapomenout bychom neměli ani na rozhraní příkazového řádku Windows PowerShell posílené o dalších 2300 příkazů.
Pokud si budete chtít beta verzi Windows Server 8 vyzkoušet, budete k tomu potřebovat 1.4GHz 64bitový procesor, minimálně 512MB paměti a 32GB volného místa na disku. Na beta verzi mohou uživatelé upgradovat ze systémů Windows Server 2008 a Windows Server 2008 R2. Upgrade z bety na další verzi však už možný nebude.


Uvidíme, jestli se Windows Server 8 dočkají stejného přijetí jako Windows 8. Nového operačního systému pro desktopy a tablety se totiž během prvního dnu stáhlo více než 1 milion kopií. O Consumer Preview Windows 8 je tedy výrazně větší zájem než o Developer Preview vydané v září loňského roku.