Hlavní navigace

Microsoft uvolnil firemní preview verzi Windows 8.1

 Autor: © James Niccolai - IDG
Měsíc po uvedení testovací verze Windows 8.1 pro běžné spotřebitele přišli na řadu také podnikoví uživatelé. Nová verze i pro ně přináší několik zajímavých změn.
Filip Brůcha 1. 8. 2013

Sdílet

Poslednímu operačnímu systému od Microsoftu se od podnikových uživatelů dosud dostalo spíše chladného přijetí. Firemní sektor v drtivé většině zůstává věrný předchozím verzím Windows 7 a Windows XP.

Microsoft proto doufá, že s aktualizací Windows 8.1 nastane zásadní obrat k lepšímu. Chystaný upgrade by měl firemním uživatelům konečně ukázat, že Windows 8 mají jejich byznysu hodně co nabídnout. Zatím se je o tom snaží přesvědčit prostřednictvím firemní preview verze.

Společnost si pro firemní uživatele nachystala mnoho novinek. Nástrojem Windows To Go Creator se například snaží podpořit trend používání vlastních zařízení v zaměstnání. Organizace bude moci vytvořit plnohodnotnou verzi Windows 8.1 spustitelnou z externího zařízení USB.

K větší efektivitě práce má přispět také funkce Start Screen Control, která dá správcům firemní sítě kontrolu nad podobou uživatelských ploch všech firemních zařízení s Windows 8.1. Hlavním cílem funkce je zajistit, že všichni zaměstnanci budou mít neustále k dispozici klíčové aplikace.

Microsoft myslí také na vnitropodnikovou bezpečnost. Nástroj AppLocker umožní organizacím vytvářet bezpečnější prostředí tím, že jasně určí, které aplikace mohou uživatelé spouštět a které složky budou moci otevírat. Podobný účel plní také nástroj Workplace join, který zpřístupní firemní data pouze důvěryhodným zařízením s Windows 8.1.

Pro různé kiosky a terminálové počítače je pak určen nástroj Assigned Access, který uživatelům daného zařízení zpřístupní pouze vybranou aplikaci, takže se nedostanou k ostatním souborům a programům. Tím si vlastně Microsoft také otevírá dveře na nový trh.

Finální verze Windows 8.1 by měla být všem uživatelům k dispozici již před koncem letošního roku. Jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví říjnové datum vydání.