Hlavní navigace

Microsoft uvolnil nástroje pro jazyk F# pod open source licencí

7. 11. 2010

Sdílet

Společnost Microsoft uvolnila zdrojové kódy pro nástroje funkcionálního programovacího jazyka F#. De facto tím došlo k jeho zpřístupnění všem zájemcům.

Jako open source byla uvolněna verze 2.0 kompileru F# a také tzv. core library. Informoval o tom Don Syme na blogu Microsoftu, který pracuje jako vedoucí výzkumu u tohoto softwarového giganta. Součásti F# jsou nyní dostupné pod Apache 2.0 licencí.

Syme dále říká, že tento krok posiluje závazek Microsoftu na další vývoj jazyka F#. Dříve byly kódy uvolněny pod licencí sdílených zdrojů (shared-source licence) Microsoftu a binární verze nástrojů, tedy ty zkompilované a připravené ke spuštění, byly občas k dispozici zdarma ke stažení, buď samostatně nebo jako doplněk pro Microsoft Visual Studio.

Programy vytvořené ve funkcionálních jazycích se výrazně odlišují od těch, vytvořených ve většině procedurálních jazyků, jako je třeba Java, neboť kód se v nich skládá ze série matematických funkcí. Díky tomu jsou funkcionální jazyky obecně považované za výrazně efektivnější, ale i náročnější na používání. F# se pak snaží kombinovat tradiční paradigma s moderními koncepty, jako je třeba objektově orientované programování.

Podle informací z Wikipedie je funkcionální programování paradigmatické programování, které zachází s výpočtem jako s vyhodnocením matematických funkcí. Zaměřuje se na aplikaci složenou z funkcí, na rozdíl od imperativního programování, které se zaměřuje na změny stavu. Jinými slovy imperativní jazyky se orientují na popis toho, jak se má provádět výpočet, a jazyky deklarativní jsou naopak zaměřené na to, co se má vypočítat.

Autor článku