Hlavní navigace

Microsoft uvolnil Windows XP Mode RC pro Windows 7

Společnost Microsoft informovala, že od včerejška je k dispozici ke stažení Release Candidate verze doplňku Windows XP Mode, určená pro operační systém Windows 7 v edicích Professional, Ultimate a Enterprise.
Martin Noska 5. 8. 2009

Sdílet

Tento doplněk je určen především malým a středním organizacím, kterým by měl pomoci snáze přejít na novou verzi operačního systému Windows 7 a řešit případné problémy s kompatibilitou aplikací. Verze Release Candidate je funkční s verzí Release Candidate a finální verzí systému Windows 7, která byla předána do výroby 22. července 2009. Ke stažení je z adresy http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx.

Na základě zpětné vazby od svých partnerů a zákazníků Microsoft přidal do verze Release Candidate některé nové funkce nebo vylepšení:

•    Možnost přidání USB zařízení k využití aplikací běžících ve Windows XP Módu přímo z prostředí Windows 7. Lze tak použít tiskárny nebo USB datová úložiště bez nutnosti spouštět celý virtualizovaný systém Windows XP, ale pouze jednotlivé aplikace běžící v tomto módu. 
•    Možnost využití Seznamů odkazů (Jump List) pro aplikace běžící v prostředí Windows XP Mode. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na aplikaci v hlavním panelu se zobrazí seznam naposledy otevřených souborů nebo webových stránek.
•    Integrovaná nápověda pro nové uživatele prostředí Windows XP Mode.
•    Možnost vypnutí sdílení ovladačů mezi Windows 7 a prostředím Windows XP Mode.
•    Možnost změny úložiště pro změnové soubory virtuálních obrazů disku (Windows XP Mode differencing disk files).

Doplněk Windows 7 označovaný jako Windows XP mode vytvoří prostřednictvím virtualizační technologie pod Windows 7 virtuální prostředí Windows XP, které se bude chovat jako regulérní počítač s tímto operačním systémem. Pro jeho provozování však bude požadován procesor s hardwarovou podporou virtualizace, minimálně 2 GB paměti a Windows 7 v edici Professional, Enterprise nebo Ultimate. Paměť dnes není většinou problémem, protože je dnes levná a je možné ji poměrně snadno rozšířit, ale co se týká procesoru, nebudou mít vždy uživatelé podobnou možnost. Virtualizační technologie Intelu, označovaná jako VT, nechybí jen netbookovým a nettopovým Atomům, kde by to nebylo překvapením, ale celé řadě dalších modelů. Nejde tedy jen o staré procesory, ale u Intelu konkrétně i o všechny modely Celeron, Pentium Dual-Core, Pentium M a dále i některé řady Pentií D. Co se týká AMD, tam obdobná technologie označovaná jako AMD-V chybí u Sempronů a starších Athlonů 64 či Athlonů XP (a samozřejmě i u dřívějších modelů).

Analytici také varují, že udržování de facto dvou systémů na jednom počítači přinese výrazně vyšší náklady na údržbu a doporučují proto firmám spíše upravit své aplikace pro použití pod moderními operačními systémy, než spoléhat na mód kompatibility se systémem, jehož životnost má definitivně skončit v roce 2014. Detaily najdete v článku Virtuální XP mód může způsobit problémy s podporou.