Hlavní navigace

Microsoft uvolnil zdrojový kód Entity Framework

20. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
O nově otevřený zdrojový kód nástroje pro vývoj aplikací pomocí technologie .Net se bude starat nově založená dceřiná firma Microsoft Open Technologies.

Společnost Microsoft ve čtvrtek uvolnila zdrojový kód nástroje mapování databáze Entity Framework. Hlavním důvodem je zvýšení transparentnosti a zrychlení vývoje tohoto nástroje.

Společnost Microsoft Open Technologies, kterou Microsoft založil letos v dubnu, má vylepšit aktivity mateřské firmy na poli open source. Nástroj Entity Framework se používá k vývoji aplikací technologie .Net. Poskytuje platformu pro objektově-relační mapování, které dokáže pracovat s relačními daty jako doménově specifickými objekty a odstraňuje tak potřebu vytvářet většinu obslužného kódu pro přístup k datům.

Pro uvolnění kódu byla využita licence Apache 2.0, zdroj dat je umístěn na webu Microsoft CodePlex určeném pro vývoj softwaru typu open source. „To všem členům komunity nabídne možnost zapojit se do vývoje, poskytovat zpětnou vazbu při aplikaci změn do kódu, opravě chyb, vývoji nových funkcí nebo každodenním sestavování a testování nástroje s využitím nejaktuálnější verze zdrojového kódu,“ uvedl Scott Guthire, korporátní viceprezident divize serverů a nástrojů Microsoftu, na oficiálním blogu. „Vítáme samozřejmě i příspěvky do kódu ze strany komunity, která tak pomůže formovat a vylepšovat Entity Framework tak, aby se z něj stal ještě lepší produkt,“ dodal.

Microsoft hodlá i nadále vydávat oficiální sestavení tohoto nástroje s plnou firemní podporou, a to jak samostatně, tak jako součást vývojářské sady Visual Studio. Součástí oficiálně distribuované verze budou samozřejmě i nově zapracované funkce. Například chystaná další verze tohoto nástroje – Entity Framework 5 – nabídne podporu prostorových datových typů a vylepšení výkonu.

„Naším cílem je zejména zvýšit zpětnou vazbu vývojářů, což nám umožní nabízet ještě lepší produkt,“ napsal Guthrie dále. Otevření zdrojového kódu nástroje Entity Framework pokračuje v trendu poslední doby, kdy Microsoft například zveřejnil kód nástrojů ASP.Net MVC nebo ASP.Net Web API.

Ve čtvrtek také na webu MS OpenTech CodePlex přibyla úvodní stránka, která by měla zvyšovat povědomí o projektech open source pod křídly Microsoftu. Další novinkou pro vývojáře je Open Tech Hub, program určený pro specialisty společnosti Microsoft Open Technologies, který by měl pomoci při koordinaci projektů open source.