Hlavní navigace

Microsoft věří v open source, kupuje GitHub

 Autor: Fotolia @ BillionPhotos.com
Za cenu 7,5 miliard dolarů kupuje Microsoft open source platformu GitHub, velice oblíbenou u vývojářů i společností, které na GitHubu často hostují celého projekty, dokumentaci a kódy. Zprávu přinesl server The Verge.
-ds 8. 6. 2018

Sdílet

Jde o druhou velkou transakci současného šéfa Microsoftu Satya Nadelly, ještě o dost větší bylo odkoupení LinkedInu v roce 2015 za 26 miliard. Finální uzavření transakce s GitHubem by se mělo uskutečnit ke konci letošního roku a peníze Microsoft vyplatí ve formě akcií.

Dosud poslední valuace GitHubu proběhla v roce 2015, kdy byla hodnota firmy odhadnuta na 2 miliardy dolarů.

GitHub využívá kupříkladu Apple, Amazon, Google a další významné korporace. Celkem 85 milionů archivů vytváří komunita 28 milionů vývojářů. GitHub nově povede zakladatel firmy Xamarin Nat Friedman, jehož šéfem z Microsoftu bude Scott Guthrie odpovědný za cloud a umělou inteligenci. Generální ředitel a spoluzakladatel GitHubu Chris Wanstrath přejde do technické pozice přímo v Microsoftu.

Proč Microsoft GitHub udělal? Inu, co jiného mu zbývalo. Svou vlastní konkurenci platformy, Codeplex, v prosinci odstavil a v současnosti je největším tvůrcem obsahu pro GitHub, firma má přes tisíc zaměstnanců, kteří na něj aktivně nahrávají kódy.

S GitHubem nejen může Microsoft podpořit svou už tak rozsáhlou nabídku služeb pro velké podniky, ale také přilákat nové zákazníky, kteří do GitHubu dlouhodobě vkládají důvěru.

Nemusí se vše ovšem podařit tak, jak si Microsoft plánuje. Nepodařené akvizice Skypu (kterou mu mnozí dřívější uživatelé služby dosud neodpustili) a mobilní sekce Nokie nejsou dávnou minulostí. GitHub navíc není bez konkurence: GitLab se nedávno pochlubil tím, že má 10násobný nárůst v počtu vývojářů, což může svědčit o interních problémech v GitHubu.

Microsoft se také nevyhne kritice týkající se konsolidace služeb pod hlavičku jedné jediné firmy. Ještě aby ne: společnost nepopírá, že přesně to je její plán. Open source je navíc mocnou záležitostí pro americkou firmu, která s ním dříve neměla zrovna dobré vztahy.

To se však postupně mění. PowerShell, Visual Studio Code a JavaScrip engine prohlížeče Edge už jsou open source, Microsoft má navíc i další projekty podobného ražení.

Otázkou je, co přesně firma udělá s GitHubem jakožto samostatnou entitou. Zatímco LinkedIn zůstává více či mně samostatný – což Microsoft ostatně dlouhodobě slibuje – u GitHubu je budoucnost nejasná. Nejlogičtější z pozice firmy, která si opětovně buduje důvěru u vývojářské komunity, je však zachovat co nejvyšší možnou míru autonomie GitHubu a vydat se spíše cestou integrací. Vše je však v rukou americké firmy.