Hlavní navigace

Microsoft vidí budoucnost Office v předplatném

1. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Společnost rozšiřuje nabídku licencí Office 365 a zpřísňuje podmínky používání „klasických“ licencí Office 2013. Podle analytiků se Microsoftu jako bumerang vrací Software Assurance, proto se Redmond uchyluje k pravidelným platbám.

Zavedení nových předplatných Office 365 ukazuje, že si Microsoft uvědomuje, že jeho současné zisky z licencí jsou ohroženy šetřením zákazníků. Chce přesměrovat zákazníky na předplatné, protože v takovém případě – docela jednoduše – nemohou přestat platit. Největší hrozbou jsou totiž zákazníci, kteří zůstanou u svých časově neomezených licencí a přestanou platit za Software Assurance.

Firmy, které pravidelně platí za „Software Assurance“ (SA), získávají za roční splátky rozložené do tří let právo na budoucí upgrady. Potíží SA je, že se nové verze Office objevují přibližně v tříletých intervalech, ale málokterá společnost se drží tohoto tempa. Především u velkých korporací trvá roky, než novou verzi nasadí a jednu či dvě následující verze vynechají. Z toho pohledu je potom pro firmy placení za SA plýtvání penězi. Za korporátní smlouvy bez položky SA potom mohou ušetřit mezi 25 až 50 %.

A řada společností se právě rozhoduje, že zůstane u stávající verze Office a nebude obnovovat SA. To ve svém důsledku znamená, že svůj cyklus modernizace software protáhnou řekněme na pět či šest let a to je období, po které Microsoft přijde o svůj příjem. Cesta k nápravě je pro Microsoft očividná. S předplatným na Office 365 není pro zákazníky cesty, jak se z pravidelných plateb vyvléci. A pojem SA ze slovníku v Redmondu záhy vymizí.

Ceny předplatného mohou být podle některých analýz „docela konkurenceschopné“ ve srovnání se Software Assurance, především pokud uživatel využije možnosti nainstalovat Office 365 až na pět zařízení jednoho pracovníka. Co pochopitelně chybí, je možnost nekonečných licencí, které lze na daném zařízení ponechat po celou dobu jeho funkčnosti. Řada zákazníků se bude ptát, proč by měli pořád dokola platit, když dříve stačilo zaplatit jen jednou.

Pro Microsoft zřejmě není jiné cesty a další možnosti provozování softwaru než předplatné časem odstraní ze své nabídky. V současnosti již tuto možnost opatrně připouští. Samozřejmě riskuje to, že se uživatelé obrátí k alternativám. Zájem korporací se již o tyto produkty, jakým je například LibreOffice, zvětšil.