Hlavní navigace

Microsoft vydá Windows Blue ještě letos

 Autor: © Microsoft
Aktualizace pro operační systém Windows 8 bude podporovat různé typy zařízení a velikosti displejů. A možná se do ní vrátí i oplakávané tlačítko Start.
Filip Brůcha 9. 5. 2013

Sdílet

„Aktualizace Windows Blue je naší reakcí na zpětnou vazbu, kterou jsme obdrželi od našich uživatelům, jimž jsme pečlivě naslouchali od samého uvedení Windows 8 a Windows RT,“ napsala ve svém příspěvku Tami Rellerová, marketingová a finanční ředitelka divize Windows.

Microsoft uvedl Windows RT pro ARMová zařízení a Windows 8 pro zařízení s procesory od Intelu v říjnu loňského roku. Ani jeden z těchto operačních systémů se však nedočkal vřelého přijetí. Připravovaná aktualizace má tento vývoj obrátit k lepšímu.

Windows 8 tak pouze přispěly k negativnímu vývoji na trhu s počítači. Za první čtvrtletí letošního roku se například prodalo 76,3 miliónu kusů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 13,9 %. Podle agentury IDC měla na propad kromě pomalé adopce Windows vliv také rostoucí popularita tabletů a jiných alternativních produktů.

Microsoft nedávno překročil hranici 100 miliónů vydaných licencí pro Windows 8. Stalo se tak asi šest měsíců od uvedení prvních kopií nového systému do oběhu. Na druhou stranu do tohoto množství patří také licence pro tabletové počítače nebo pro přechod ze starších verzí Windows.

„Počet zařízení certifikovaných pro Windows 8 a Windows RT pak vzrostl na současných 2 400 a čím dál častěji se jedná o zařízení s dotykovými displeji,“ prozradila Rellerová. „Ačkoliv si uvědomujeme, že změny potřebují čas, z dosud vykonané práce máme velmi dobrý pocit,“ dodala.

Pokles na trhu s počítači byl vyšší, než jaký předpovídala IDC. Budoucí vyhlídky přitom také nejsou zrovna růžové. Rellerová přesto zůstává optimistická. Trh je podle ní stále živý, jen je mobilnější.

Jeho součástí se stávají nová konvertibilní zařízení, dotykové notebooky a počítače typu all-in-one, tedy v podstatě celé vestavěné v displeji. Některé z těchto produktů jsou přitom cenově snadno dostupné. Ostatně, systém Windows 8 byl vytvořen právě i z toho důvodu, aby byl Microsoft schopen reagovat na současné trendy.

Rellerová si pochvaluje i vývoj online obchodu s aplikacemi Windows Store. Počet aplikací v něm umístěných od jeho spuštění vzrost až šestkrát. Za prvních šest měsíců pak bylo z obchodu staženo přes 250 miliónů aplikací, přičemž na tomto množství se každý měsíc podílí až 90 % všech nabízených aplikací.

Úspěchy prý Microsoft zaznamenává i u služby SkyDrive, kterou nyní používá 250 miliónů uživatelů, nebo emailové služby Outlook.com, u které Microsoft eviduje již 400 miliónů aktivních účtů. Společnost také pracuje na užší integraci Outlook.com se Skypem, který má podle Rellerové přes 700 miliónů aktivních uživatelů.