Hlavní navigace

Microsoft vydal první balík aktualizací pro Windows 8

12. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft mění přístup k aktualizacím Windows. V úterý totiž kromě standardních bezpečnostních aktualizací, které vydává v rámci tzv. „Patch Tuesday“, vydal i aktualizaci pro OS Windows 8, který se na trh dostane až 28. října.

Podle ředitele divize Windows Stevena Sinofského se 170MB aktualizace pro Windows 8 zaměřuje na výkon, úsporu energie, přehrávání médií a problémy s kompatibilitou, které vývojáři objevili od 1. srpna, kdy byla vydána RTM (release to manufacturing) verze Windows 8. Jako RTM Microsoft označuje fázi, kdy byl vývoj operačního systému ukončen a OS je připraven jít do prodeje.

Microsoft nikdy dříve neaktualizoval Windows mezi RTM a dobou, kdy se systém dostal na pulty obchodů. „Velmi zajímavé,“ prohlásil Jason Miller, manažer výzkumu a vývoje ve společnosti VMware. „Nikdy dříve to neudělali. Rozhodně tím mění způsob, jakým se starají o své produkty.“ A chválil i Andrew Storms ze společnosti nCircle Security, podle kterého jde o „vítanou změnu“, jelikož koncoví uživatelé dostanou nejnovější verzi OS ihned po jeho instalaci. Dříve Microsoft vydával velké aktualizace pro svůj OS v rámci tzv. Service Packů, které se objevovaly přibližně každého půl druhého roku, nyní to však vypadá, že se novinky k uživatelům budou dostávat postupně.

„Vývojáři vždy budou přicházet na nové a nové chyby. Kdyby je ale stále opravovali, vývoj by se nikdy nezastavil,“ míní Michael Cherry ze společnosti Directions. Podle Sinofského bylo vydání aktualizace možné díky změně celého systému aktualizací. „Během posledních měsíců vývoje Windows 8 jsme vytvořili nástroje a způsoby, jak tyto aktualizace reagující na chyby objevené po vydání RTM dodat uživatelům dříve, a ne až v rámci Service Packu,“ uvedl Sinofsky. „Windows 8 tak budou zcela aktuální už po své první instalaci.“

Nedávno Microsoft citoval častější aktualizace jako jeden z důvodů, proč by si uživatelé měli pořídit kancelářský balík Office 2013 prostřednictvím předplacené služby Office 365. „Microsoft tak začíná dělat to, co Apple dělá už nějakou dobu,“ myslí si Cherry. „Vydají iOS, ale pak rychle následují aktualizace.“ Miller k tomu pak uvedl: „Podívejte se na Google, který v Chrome OS stále představuje nové funkce. Stejně to dělá i Mozilla u svého Firefoxu.“ Podle Cherryho musel Microsoft nový proces aktualizací vyvinout především kvůli tabletu Surface, který se co nevidět dostane na pulty obchodů. Ten totiž nebude opatřen mechanikou DVD a bude tak závislý pouze na aktualizaci po síti.

I když Sinofsky přímo neřekl, že Service Packy již nikdy nebudou, dodal, že Microsoft nyní chce přes Windows Update do systému přinášet průběžně i nové funkce. To má však i svá rizika, neboť velké organizace byly až doposud zvyklé nové funkce Windows v rámci Service Packu testovat, než balík aktualizací nainstalovaly do všech svých počítačů. Otázkou tak je, jak na tuto novinku budou firmy reagovat.

Byl pro vás článek přínosný?