Hlavní navigace

Microsoft z Windows Store odstranil přes 1500 aplikací

31. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft tento týden oznámil, že na četné žádosti uživatelů začal podrobněji zkoumat jednotlivé aplikace ve svém Windows Store a řadu z nich smazal.

Smazány byly především aplikace se zavádějícími popisky nebo placené aplikace, které oproti svým freewarovým verzím nenabízely žádnou přidanou hodnotu „Většina vývojářů, kteří porušovali naše podmínky, měla dobré úmysly a po upozornění souhlasili s tím, že provedou patřičné změny,“ uvedl hlavní manažer Windows Store Todd Brix v příspěvku na oficiálním blogu. „Aplikace těch vývojářů, kteří i přes porušování podmínek užívání Windows Store trvali na svém a odmítli přijmout změny, byly smazány.“ Prozatím bylo podle Brixe smazáno přes 1500 aplikací.

Windows Store je oficiálním zdrojem pro tzv. aplikace „Modern“ (dříve se jim říkalo aplikace ve stylu Metro) určené pro Windows 8/8.1. Jinými slovy jde o aplikace určené pro tablety a notebooky s dotykovými displeji. Dříve v tomto roce Brixův tým provedl změnu v certifikačním procesu Windows Store, což je procedura, již musí absolvovat vývojář s každou novou aplikací, pokud ji chce skrze e-shop Microsoftu nabízet uživatelům. Dle nových podmínek musejí být aplikace jasně pojmenovány, správně zařazeny do příslušné kategorie a vhodně identifikovány pomocí ikonky. Tyto změny podle Brixe byly provedeny proto, aby některé aplikace na uživatele nepůsobily zmatečně.

Novým podmínkám se musely podrobit také aplikace, které již ve Windows Store byly. Jisté je, že Brixův příspěvek z tohoto týdne není náhodný. Před dvěma týdny webová stránka How-To Geek zveřejnila článek s názvem „Windows Store je žumpa plná podvodů – proč s tím Microsoft nic nedělá?“ V tomto článku How-To Geek popisuje, jak řada aplikací, které stály i deset dolarů, nedělala nic jiného, než že obsahovaly odkazy na stažení bezplatného softwaru jako třeba prohlížeče Firerox nebo přehrávače VLC Player. V článku bylo také zmíněno, že Windows Store obsahuje řadu falešných – a placených – verzí Adobe Flash Playeru, Google Picassa či hry Minecraft. Podle How-To Geek za tento stav může Microsoft. „A zde je ta šokující část. Lidé z Microsoftu při schvalovacím procesu kontrolují každou aplikaci,“ stálo v článku.

Na zmíněný článek pak následně začala odkazovat řada dalších webových stránek a blogů, což Microsoftu jistě nedělalo dobrou reklamu. Brix se k tomu, jak je možné, že falešné aplikace prošly schvalovacím procesem, v příspěvku na blogu nijak nevyjádřil. Aplikace, na něž How-To Geek poukázal, však byly z Windows Store odstraněny.