Hlavní navigace

Microsoft začne šifrovat provoz mezi datacentry

Sdílet

 Autor: Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Microsoft přirovnal špehování americké vlády na jeho serverech k hrozbám jako je malware či kybernetické útoky. Společnost slíbila, že otevře části kódu, aby bylo zřejmé, že neobsahuje žádná zadní vrátka. Současně vyplynulo najevo, že NSA denně odposlouchává stovky tisíc telefonních hovorů po celém světě.

Vrchní právník Microsoftu Brad Smith řekl, že společnost začne data šifrovat i při přenosu mezi servery, aby vládním agenturám znemožnila (nebo přinejmenším ztížila) krást informace narušením optických vláken. Tímto krokem bude Microsoft následovat příkladu společností Yahoo a Google.

„Provádíme taková opatření, abychom zajistili, že vládní agentury budou při získávání dat používat legálních kroků, nikoli technologickou přesilu jako doposud,“ poznamenal Smith.

Velké společnosti na svých serverech používaly šifrování běžně i před odhalením praktik NSA a dalších vládních agentur, data mezi svými datacentry však vždy přenášely v nešifrované podobě. Důvodem je rychlost, protože šifrování a dešifrování dat je spojeno s dlouhým procesem, který může přenos dat výrazně zpomalit. Proto bylo šifrování v tomto případě donedávna považováno za zbytečné.

„Tyto pokusy vládních agentur vážně ohrožují důvěru v bezpečnost a soukromí on-line komunikace,“ napsal Smith. A přidal i těžší kalibr v podobě prohlášení: „Špehování vládními agenturami nyní považujeme za vážnou a přetrvávající hrozbu na stejné úrovni jako malware a kybernetické útoky.“

Poté, co Edward Snowden odhalil dokumenty o špehování vládními agenturami, Google spustil program s názvem „Perfect Forward Secrecy“, který spojuje všechny weby společnosti. Podobné kroky provedly i společnosti Yahoo a Twitter.

Smith dále uvedl, že Microsoft rozšíří šifrování na všechny své služby a posílí právní ochranu zákazníků. Své programy společnost také udělá dostupnějšími, tak aby je mohla prozkoumat centra pro transparentnost po celém světě, aby si větší zákazníci mohli zkontrolovat, zda kód neobsahuje nějaká zadní dvířka.

„Všichni chceme žít v bezpečném světě, ale také chceme žít v zemi chráněné ústavou. Chceme se ujistit, že jsou důležité otázky ohledně přístupu vlády k soukromým datům řešeny soudy, a ne technologickou přesilou. Zaměřili jsme se na aplikování nových bezpečnostních pojistek po celém světě.“

Z dokumentů, které Snowden odhalil, také nově vyplynulo, že NSA denně posbírá až 5 miliard dat z mobilních telefonů po celém světě. Podle dokumentů ukládá agentura převážně informace o lokaci, týká se to minimálně několika stovek mobilních zařízení. Podle magazínu Washington Post má NSA 27 TB těchto dat, z nichž bylo pouhé jedno procento užitečné při boji s terorismem.