Hlavní navigace

Microsoft zahájil prodej systému Windows 8 a tabletu Surface

 Autor: © IDGNS Boston
Online objednávky Windows byly zpřístupněny v pátek 26. října hned po půlnoci. Upgrade verze Pro lze instalovat až na 5 počítačích. Úspěch nového operačního systému už závisí jen na zákaznících a firmách.
Markéta Gajdošová 26. 10. 2012

Sdílet

Windows 7 a předchozí verze operačního systému Windows používá více než miliarda lidí. Windows 8 má být začátkem nové éry pro „další miliardu,“ na trhu, který se vzestupem tabletů a mobility výrazně změnil. „Windows 8 je velmi důležitým milníkem,“ řekl Steven Sinofsky, prezident divize Windows na čtvrteční akci Microsoftu v New  Yorku.

V roce 2009, když Microsoft vydal OS Windows 7, svět zachvátila tabletová mánie. Klasické osobní počítače pomalu začaly vedle tabletů a smartphonů ztrácet své místo. Windows 8 je proto navržen tak, aby Microsoftu pomohl udržet krok i na trhu s tablety. Příští týden má vyjít také operační systém pro smartphony Windows Phone 8.

Windows je stále dominantním operačním systémem pro PC. Podle společnosti IDC však prodej osobních počítačů ve třetím čtvrtletí poklesl oproti minulému roku o 8,6 procent. To je částečně způsobeno i „tlakem“ ze strany tabletů a smartphonů. Tabletů se v roce 2012 prodalo 119 milionů, což je ve srovnání se stejným obdobím v roce 2011 o 98 % více.

Podle agentury Garnter zůstane i nadále dominantním operačním systémem na trhu s tablety iOS od Applu, který má v současnosti podíl přes 61 procent. Tabletů s Windows se podle odhadů prodá za tento rok pouze 4,8 milionu.

Radikální změna, kterou přináší nové uživatelské rozhraní, původně známé jako Metro, by podle některých skeptiků mohla vyděsit některé zákazníky i společnosti. Windows 8 je však navržen i pro klasickou práci s myší a klávesnicí. Mezi „Metrem“ a klasickým rozhraním se dá jednoduše přepínat.

Průzkum, provedený společností ThinkEquity mezi 100 manažery IT ukázal, že téměř polovina plánuje standardizovat mobilní platformu ve svých společnostech na zařízeních od Windows. Zařízení, která fungují na OS Android od Googlu, plánuje využívat 8 % z dotázaných manažerů a iOS od Applu 16 %.

Jednou z mnoha funkcí, které Windows 8 společnostem nabízí, je například Windows to Go. Ta umožní nahrát a spustit Windows 8 přímo ze zařízení USB, například flashdisku.

Ve čtvrtek vyšel také operační systém Windows RT. Ten bude dostupný pouze jako předinstalovaný v zařízeních, která budou založená na hardwarových platformách licencovaných od ARM: Nvidia, Qualcom a Texas Instruments. Zařízení s Windows RT by měla být oproti tabletům s Windows 8 tenčí a lehčí, s delší výdrží baterie a také za nižší ceny. Na Windows RT také nebudou dostupné aplikace pro Windows 7, Vista a XP, ale jen nově vytvořené aplikace v prostředí WinRT API. Aplikace pro Windows RT bude možné nainstalovat pouze z nového Windows Store, ve kterém je ke dni spouštění Windows 8 několik tisíc aplikací. Počítače a tablety s Windows 8 toto omezení mít nebudou.

Microsoft na newyorské události také plně předvedl nový tablet nazvaný Surface. Ten bude k dostání ve verzích Windows 8 a Windows RT.

Windows 8 klade také důraz na integraci s cloudovou službou Microsoftu SkyDrive. Cílem společnosti je „okamžitý, bezpečný a soukromý přístup k souborům“ na všech zařízeních a jednoduché sdílení s ostatními.

Upgrade na Windows 8 z předchozích verzí Windows je možno zakoupit a stáhnout online. Cena včetně DPH je 29,99 euro (780 korun). Platit lze kartou nebo pomocí účtu PayPal.