Hlavní navigace

Microsoft: Zapomeňte na přenositelnost licence Office 2013

 Autor: © Microsoft
Běžný spotřebitel si může kopii Office 2013 nainstalovat na jediné zařízení. S jinou možností licenční podmínky Microsoftu nepočítají.
Filip Brůcha 17. 2. 2013

Sdílet

Jde o zásadní změnu v Licenci pro koncového uživatele softwaru (EULA), která má podle expertů jediný význam, a to přimět uživatele k využití modelu předplatného, na kterém je postaven alternativní produkt Office 365.

Ještě před uvedením Office 2013 jsme se v licenční podmínkách pro maloobchodní kopie mohli dočíst, že zákazník má právo přemístit koupenou licenci na jiné zařízení například v případě, že jde o náhradu za starší model počítače nebo se původní zařízení nachází v nefunkčním stavu. Změnu zařízení přitom bylo možné provést vždy jednou za 90 dní. Tyto pasáže nyní z textu EULA zcela zmizely. Nahradila je jediná věta, která říká, že „softwarová licence je trvale spojena s licencovaným zařízením“.

Nové licenční podmínky však podle některých názorů nenabízejí jednoznačný výklad. Microsoft nyní proto přišel s oficiálním prohlášením, ve kterém vše uvedl na pravou míru. Jakmile uživatel provede instalaci Office 2013 a následnou aktivaci (zadáním 25znakového klíče), nelze použitou licenci odinstalovat a znovu nainstalovat na jiné zařízení, třebaže je nový přístroj majetkem stejného uživatele.

Na otázku, co má uživatel dělat v případě, že se zařízení s nainstalovanými Office 2013 rozbije nebo dojde k jeho odcizení, Microsoft našim americkým kolegům odpověděl pouze: „No comment“.

Microsoft tak radikálně změnil přístup k zákazníkům klasických Office. Takto tvrdé podmínky byly dosud běžné pouze u licence OEM určené výrobcům počítačů. Zkrátka, pokud si Office 2013 nainstalujete na zařízení s Windows 7 a později budete chtít přejít na novější zařízení, nezbude vám nic jiného, než si pořídit licenci zcela novou.

Na druhou stranu není vůbec jasné, jakým způsobem chce Microsoft dohlížet na dodržování licenčních podmínek. Pravděpodobně pro tento účel používá speciální aktivační technologii, která se nebude příliš lišit od té používané pro aktivaci Windows. Na přímou otázku Microsoft odpověděl, že „softwarové pirátství velkým globálním problémem“ a společnost proto nasadí „několik různých protokolů, které neoprávněnému nakládání se softwarem zabrání“.

Není příliš těžké přijít na to, čím je Microsoft k takovému chování motivován. Společnost nikdy neskrývala, že větší naděje vkládá do částečně cloudové služby Office 365. „Vždy jsme veřejně proklamovali, že uživatelé toužící po přenositelnosti by měli raději využít produktu Office 365,“ napsala mluvčí Microsoftu v e-mailu. Na rozdíl od Office 2013 tak Office 365 Home Premium umožňuje instalaci až na pět zařízení a snadnou změnu umístění licence pomocí několika klepnutí myší.

Microsoft zřejmě velmi věří tomu, že budoucnost je v cloudu. Věří tomu dokonce tolik, že se neobává ztráty některých zákazníků, kterým se jeho nová licenční politika nemusí líbit.