Hlavní navigace

Microsoft zdvojnásobí cenu nadstandardní podporu pro Windows XP

19. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft oznámil, že v dubnu zdvojnásobí cenu uživatelské podpory pro firmy, které i nadále používají zastaralý operační systém Windows XP.

Podpora v rámci tzv. programu „custom suppor agreement“, neboli CSA, bude nově stát 400 dolarů na počítač. V rámci CSA jsou poskytovány pro Windows XP, jejichž standardní podpora byla oficiálně ukončena 8. dubna minulého roku, kritické aktualizace. Konkrétní cenu CSA si s Microsoftem sjednávají jednotlivé firmy a k jejímu přidělení je nezbytné, aby si společnost zaplatila také podpůrný plán Premier Support.

V rámci CSA si firmy platí za bezpečnostní aktualizace po skončení životního cyklu daného operačního systému, zatímco se připravují na migraci na novější verzi Windows. Většina firem v uplynulých letech přešla na Windows 7 namísto Windows 8.1.

Microsoft v minulém roce jen pár dnů před ukončením podpory Windows XP snížil cenu CSA pro tento OS na 200 dolarů za zařízení s tím, že maximální suma, kterou jednotlivé firmy za dodatečnou podporu zaplatí, je 250 000 dolarů. Jelikož CSA funguje na bázi ročního předplatného - a každá firma tuto možnost může využít pouze po dobu tří let - novou smlouvu je potřeba podepsat každý rok. První firmy tak budou muset podepsat nové smlouvy s dvojnásobnou sazbou již za necelé dva měsíce.

V ideálním případě by firmy, které minulý rok podepsaly CSA, již na většině svých PC přešly na novější verzi OS. Pokud by například firma snížila počet svých počítačů s Windows XP na polovinu, zaplatí nyní za dodatečnou podporu tu samou částku, jako v minulém roce. Podle analytické společnosti Net Applications byly Windows XP v lednu nainstalovány na 20,7 % všech počítačů s Windows na světě - tedy na 300 milionech zařízeních.

Z průzkumu společnosti Dimensional Research mezi 500 IT profesionály vyvíjejícími webové a mobilní aplikace, jehož výsledky byly zveřejněny minulý týden, vyplývá, že 19 % z nich i nadále u svých řešení podporuje Windows XP a přidávají do svých aplikací pro uživatele tohoto OS nové funkce. Téměř třetina respondentů pak uvedla, že i nadále vydávají pro své aplikace určené pro XP bezpečnostní aktualizace na závažné díry.

Podle expertů i v tomto roce většina firem, které stále využívají Windows XP, přejde na Windows 7, jež nyní podle Net Applications mají 61,1% podíl mezi všemi verzemi Windows. Pokud společnosti nepřejdou na Windows 7, zvolí si podle analytiků Windows 10, jejichž vydání je naplánováno na druhou polovinu tohoto roku. Podpora Windows 7 bude Microsoftem ukončena až v lednu 2020.