Hlavní navigace

Microsoft zpřístupní .Net na Linuxu a Mac OS

13. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Fotolia
Microsoft ve snaze oslovit i vývojáře, kteří primárně nevytvářejí aplikace pro jeho platformu, vydal jako open-source další komponenty rozhraní .Net a oznámil spuštění prací na přenesení tohoto rozhraní na operační systémy Linux a Mac OS.

Jak uvedl korporátní viceprezident divize vývojářů uvnitř Microsoftu S. Somasegar, cílem Microsoftu je vytvořit z .Net rozhraní, které bude bez problémů fungovat na více platformách.

„Můžete vytvářet aplikace postavené na .NET a následně se rozhodnete, že chcete, aby fungovaly i na linuxovém serveru či na Windows Server,“ uvedl Somasegar. „My proto chceme všem vývojářům, kteří pracují na jakékoli aplikaci, dodat ucelené řešení.“

Přechod .Net na open-source a oddělení tohoto rozhraní od Windows je podle hlavního analytika společnosti Forrester Jeffreyho Hammonda „velkou věcí“.

„Vzpomeňte si na to, jak ještě před čtyřmi lety měl Microsoft zcela opačný přístup - .NET na více platformách pro ně byl nemyslitelný,“ uvedl Hammond. Změna politiky Microsoftu tak podle Hammonda ukazuje, jak vážně se americký gigant chce prosadit v oblasti cloudu. „V tomto světě je to méně o Windows a více o možnosti volby. Microsoft bude stále vydělávat na službách nezávisle na tom, na kterém systému běží.“ Rozhraní .Net bylo vydáno v roce 2002 a podporuje celou řadu programovacích jazyků jako C#, C++, F#, Visual Basic, Python a Ruby. Microsoft odhaduje, že v současné době .Net používá přes sedm milionů vývojářů.

Americký gigant na zpřístupňování jednotlivých částí .Net vývojářům pracuje již několik let, nová „várka“ kódu zpřístupněná včera je však tou zatím největší a nejvýznamnější. K vytvoření verzí .Net pro Linux a Mac se Microsoft spojí s komunitou okolo projektu Mono. Ten odstartoval linuxový vývojář Miguel de Icaza a dohlíží na něj vývojářská společnost Xamarin. Microsoft doufá, že bude mít první funkční verze .Net pro Linux a Mac v příštích několika měsících.

Microsoft včera učinil i další oznámení. Kromě kódu .NET americký gigant pro statupy a samostatné vývojáře zpřístupnil také bezplatnou verzi svého vývojářského rozhraní Visual Studio flagship IDE s označením Visual Studio Community. Microsoft již delší dobu nabízí bezplatnou ořezanou verzi IDE s názvem Visual Studio Express, avšak Visual Studio Community obsahuje všechny funkce jako profesionální edice.

Vývojáři se tak díky ní dostanou k 5000 přídavkům pro Visual Studio vytvořených Microsoftem a třetími stranami. Kromě výše zmíněného Microsoft včera vydal také preview verzi nového Visual Studia a .Net s názvem Visual Studio 2015 a .Net 2015.